Фото: “Новости”: Изетбеговић ће кочити формирање Савјета до конгреса СДА
Бањалука - Савјет министара неће бити формиран све док не буде одржан конгрес СДА половином септембра и ово је јасан циљ лидера странке Бакира Изетбеговића, пишу “Вечерње новости”, позивајући се на добро обавијештене изворе.
Извори овог листа рекли су да Изетбеговић, како би добио подршку чланства СДА, не жели да се формира Савјет министара, јер му је потребна политичка тензија са Србима и Хрватима да би себи подигао рејтинг у тврдој струји у странци.
“Све изјаве које Изетбеговић пласира у посљедње вријеме иду у правцу јачања његовог положаја у СДА, а који је веома уздрман због многих афера које се приписују члановима СДА у Федерацији БиХ /ФБиХ/”, навели су ови извори.
И посљедњи напади које је Изетбеговић упутио према предсједницима СНСД-а Милораду Додику и ХДЗ-а БиХ Драгану Човићу након сједнице Главног одбора СДА протеклог викенда, када их је оптужио за блокаду формирања и Савјета министара и власти у ФБиХ, само су још једна потврда плана Изетбеговића у вези са борбом за фотељу предсједника СДА, као и планом да придобије што више руку на конгресу, пишу “Новости”.
Лист подсјећа да је Изетбеговић потврдио медијима у ФБиХ да ће бити кандидат за лидера СДА.
“Имам намјеру да останем на челу СДА још један мандат, и вјерујем да ћу бити подржан од чланства”, поручио је он.
Портпарол СНСД-а Радован Ковачевић рекао је за “Новости” да је сада већ дефинитивно познато да су Бакиру Изетбеговићу ове године најбитнији унутарстраначки избори у СДА, а не формирање Савјета министара.
“Очигледно је Изетбеговић ставио ускостраначке интересе СДА испред Савјета министара. Једини његов циљ јесте да остане на челу СДА. Поготово му је то битно сада јер је СДА прошле године напустио значајан број високих функционера који се нису слагали са политиком Изетбеговића. Он спасава своју политичку каријеру побједом на унутарстраначким изборима”, навео је Ковачевић.
Он је додао да је због овакве самовоље читава БиХ талац политике Изетбеговића и СДА.
“Због блокаде формирања Савјета министара не могу бити реализовани ни многи пројекти који су значајни за Републику Српску”, рекао је Ковачевић.
Он је нагласио да је став СНСД-а да је крајње вријеме да се изборни побједници и они који носе изборни легитимитет из Републике Српске и ФБиХ и из конститутивних народа у БиХ окупе за истим столом и дођу до консензуса.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.