Нови конкурс за избор судије

В. К.
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Нови конкурс за избор судије

БAЊAЛУКA - Комисија Народне скупштине Републике Српске за избор и именовање једног судије Уставног суда из РС вјероватно ће на првој редовној сједници разматрати питање поновног расписивања конкурса за попуњавање упражњеног мјеста судије у тој правосудној институцији.

Досадашњи предсједник Комисије Радован Вуковић казао је јуче "Гласу Српске" да још није познат датум одржавања прве редовне сједнице Комисије.

На прошли конкурс за избор једног судије Уставног суда из РС, који је расписала Комисија, пријавило се 13 кандидата, од којих су троје, односно Милош Бабић, Биљана Симеуновић и Драгомир Вукоја, предложени НСРС.

Међутим, нико од предложених кандидата није добио подршку Скупштине да заузме упражњено мјесто судије у Уставном суду, које је настало када је судија Крстан Симић разријешен дужности.

У Уставном суду казали су раније да, према Уставу БиХ и Правилима Уставног суда БиХ, не постоји егзактан рок за почетак рада изабраног судије, али да би било пожељно да се избор оконча што брже, да би суд радио у пуном саставу.

Вријеме када ће новоизабрани судија ступити на дужност и почети да ради зависи, прије свега, од окончања процедуре именовања, а судија може почети са радом чим буде именован и да свечану изјаву.

У Уставном суду БиХ додали су да не постоји правна препрека да Уставни суд функционише у случају недостатка једног судије из Републике Српске.

Уставни суд БиХ се састоји од девет чланова, од којих два члана бира Народна скупштина Републике Српске. 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.