Не постоји јединствен став ЕУ о БиХ

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Не постоји јединствен став ЕУ о БиХ

СAРAЈЕВО - У једном дијелу Европске уније, када је ријеч о стратегији према БиХ и процјени стања на терену, влада велика забринутост, док се у другом дијелу кризи у овој земљи не придаје велики значај.

Констатовали су то експерти за Балкан Флоријан Бибер, који је професор јужноевропских студија на универзитету у Грацу и Бодо Вебер, аналитичар у Савјету за демократизацију политике из Берлина.

Бибер и Вебер су за Радио Слободну Европу, навели да долазак првог специјалног представника ЕУ у БиХ Петера Соренсена, с циљем рјешавања кризе у овој земљи, сам по себи не значи ништа.

Они сматрају да предсједнику Републике Српске Милораду Додику иде на руку нејединство у ЕУ и одсуство политичке воље у већем дијелу европских земаља да се нешто учини у БиХ.

На питање да ли Брисел има инструменте да спријечи РС ако би се она одлучила на одвајање од БиХ, Бибер и Вебер кажу да Брисел нема инструменте да то спријечи, јер не постоје извршна овлашћења која би то омогућавала.

Они су нагласили да Загреб, послије избора Иве Јосиповића за предсједника Хрватске, шаље позитивне сигнале БиХ, али када је ријеч о Србији постоји потпуно другачија ситуација.

- Предсједник Србије Борис Тадић већ неколико година на једној страни гарантује Западу да чврсто стоји иза суверенитета и интегритета БиХ, а на другој у приличној мјери подржава Додика - навели су експерти.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.