Фото: НДП тражи оштрији став СДС-а у Сарајеву
Сарајево - Захтјев за ревизију пресуде Међународног суда правде у Хагу донесене на основу тужбе БиХ против Србије за геноцид шири пукотине у Савезу за промјене, а нови тест за односе у том блоку биће наставак прекинуте сједнице Представничког дома Парламента БиХ заказане за 3. март.
Савез за промјене је на нивоу БиХ у владајућој коалицији са СДА, чији је лидер Бакир Изетбеговић, мимо институција БиХ, иницирао подношење захтјева за ревизију. Проблеми Савеза за промјене су удаљени ставови странака које га чине у вези са тим како ће даље дјеловати у Парламенту БиХ.
У СДС-у, чији су министри наставили да раде у Савјету министара усвајајући и тачке дневног реда, које ни по чему нису хитне, у петак нису жељели да откривају карте у вези са дјеловањем посланика у наставку сједнице прекинуте прије петнаестак дана због најаве подношења захтјева за ревизију. Странке Савеза за промјене, које су у РС опозиција, нису подржале ни закључке у вези са даљим понашањем представника РС у институцијама БиХ, усвојене на посебној сједници Народне скупштине РС.
Посланик СДС-а Борислав Бојић рекао је да ће договор о даљем дјеловању постићи на сједници посланичког клуба.
- Има још времена до сједнице дома и видјећемо како ћемо се понашати - рекао је Бојић.
Посланик НДП-а Момчило Новаковић упозорава коалиционе партнере да нема говора да се могу понашати као да се ништа није десило. То ће у понедјељак ставити до знања и замјенику предсједавајућег Представничког дома БиХ Младену Босићу из СДС-а са којим је заказао састанак.
- Видјећемо шта мисле. Ако се буду понашали као у Савјету министара, отворено ћу им рећи да не рачунају на мене. Због свих скандала у вези са ревизијом пресуде требало би повући радикалније потезе. Ако ово будемо прећутали, онда не можемо предвидјети шта нам убудуће могу спаковати - упозорио је Новаковић.
На штетно понашање министара из Савеза за промјене упозорава и посланик СНСД-а Лазар Продановић.
- Понашају се као да се ништа није десило. Не треба доносити одлуке у Парламенту БиХ осим оних које су неодложне. СНСД ће се стриктно држати закључака Народне скупштине. Било би трагично да представници РС не поштују закључке Народне скупштине - наглашава Продановић.
У СДА сматрају да ће Парламент БиХ радити нормално.
- Блокаде су антидејтонско дјеловање. Нека судови раде свој посао, а Парламент треба да ради свој. Пред нама је много посла и не смијемо губити вријеме на опструкције и блокаде - истакао је предсједавајући Представничког дома Парламента БиХ Шефик Џаферовић из СДА.
Његова замјеница Борјана Кришто из ХДЗ-а БиХ сматра да извршна и законодавна власт треба да раде свој посао.
- Не би требало да буде опструкција у раду Парламента и Савјета министара. Другим институцијама треба да препустимо да се баве свим оним што се десило у вези са ревизијом пресуде - нагласила је Кришто.
Посланик ДФ-а Дамир Бећировић увјерен је да ће се парламентарна већина понашати као да се ништа није десило.
- Код нас се увијек понашамо по принципу тресла се гора родио се миш, па ће тако бити и овај пут. Можда буде понесена нека иницијатива од српских странака која неће добити подршку странака из Федерације и на томе ће се завршити - рекао је Бећировић и додао да не вјерује да ће бити већих блокада.
Посланици странака из РС су 16. фебруара били у згради Парламента БиХ, али нису жељели да присуствују сједници Представничког дома након најаве бошњачког члана Предсједништва БиХ Бакира Изетбеговића да ће бити покренута ревизија пресуде пред Међународним судом у Хагу.
Сједница је почела без српских посланика и представника у Савјету министара БиХ, али је прекинута већ на старту и одгођена за 7. март.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.