Наређена истрага о нестанку експлозива

М. Ч.
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Наређена истрага о нестанку експлозива

БAЊAЛУКA - Предсједништво БиХ затражило је јуче од контролних органа унутар Министарства одбране и Оружаних снага и Тужилаштва БиХ да хитно, крајње озбиљно и до краја спроведу истрагу о нестанку 11,5 тона експлозива из предузећа "Претис" из Вогошће с циљем утврђивања одговорности и отклањања пропуста у будућности.

Предсједништво је размотрило извјештај Министарства одбране о нестанку 11,5 тона експлозива и 7.000 до 8.000 тромблонских мина приликом уништавања вишка наоружања, муниције и минско-експлозивних средстава. Констатовано је да експлозив није уништен у складу са одлуком Предсједништва, већ да је био предмет продаје између предузећа "Претис" и "Витезит" из Витеза.

- Министарство одбране је задужено да хитно спроведе поступак утврђивања евентуалне дисциплинске одговорности запослених који су укључени у ове активности - наводи се у саопштењу Предсједништва.

Министарство одбране такође је задужено да сачини анализу пропуста у процесу спровођења пилот-пројекта уништавања вишка наоружања, муниције и минско-експлозивних средстава, те сходно томе припреми план мјера за отклањање недостатака.

У извјештају Министарства одбране који је послат Предсједништву наводи се да је "Претис" неовлашћено продао 11,5 тона експлозива прекршивши уговор са Министарством.

Муфтија

Предсједништво је разматрало и информацију о иступу војног муфтије у медијима и наредило Министарству одбране да донесе Правилник о раду вјерских службеника, који су ангажовани у војној служби.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.