Фото: Мирковић: Разматраће се смјена руководства Репрезентативног синдиката
Сарајево - Синдикалне организације полицијских агенција, агенција и министарстава на нивоу БиХ одржаће ванредну скупштину на којој ће разматрати смјену руководства Репрезентативног синдиката који није испоштовао одлуке Управног одбора синдиката, преносе агенције.
- Огорчени смо самовољом предсједника Репрезентативног синдиката Јуре Билића који се оглушио од одлуку Управног одбора да, без обзира на договор са послодавцем, односно Савјетом министара, сутра организују штрајк - рекао је члан Штрајкачког одбора и предсједник Надзорног одбора Репрезентативног синдиката Раденко Мирковић.
Он је истакао да је Репрезентативни синдикат 7. јуна донио једногласну одлуку да, без обзира на исход договора са послодавцем, сутра организују јавне протесте испред зграде парламента БиХ у Сарајеву, али да је преговарачки тим синдиката изашао из мандата и одустао од протеста.
Репрезентативни синдикат државних и полицијских службеника и запослених у институцијама БиХ и Преговарачки тим Савјета министара БиХ усагласили су се јуче о свим тачкама које су захтјевали чланови Синдиката.
Члан Преговарачког тима Срђан Радуљ рекао је да ће данас бити потписан званични протокол којим ће договор Савјета министара и Репрезентативног синдиката бити потврђен.
Након тога ће, према договору, бити обустаљен сваки даљи штрајк запослених у институцијама БиХ и наставиће се нормалне радне активносте у складу за законом и другим актима и прописаним надлежностима органа управе.
Репрезентативни синдикат државних и полицијских службеника и запослених у институцијама БиХ 21. маја ступио је у штрајк упозорења незадовољан најављеним смањењем плата од 4,5 одсто и топлог оброка.
Билић: Још ништа није завршено
Предсједник Репрезентативног синдиката државних и полицијских службеника и запослених у институцијама БиХ Јуре Билић одбацио је тврдње да је прекршио одлуку Управног одбора овог синдиката да ступе у штрајк, без обзира какав договор имали са послодавцем, односно Савјетом министара БиХ.
Билић је рекао да је дјелимично тачно да је Управни одбор синдиката донио ту одлуку, али да је стална намјера била да је апсурдно почети са штрајком ако се постигне компромис.
Коментаришући незадовољство синдикалних организација, Билић је рекао да то ствар личне процјене, напомињући да су најаве о његовој смјени „спекулације које не жели коментарисати”.
- Још ништа није завршено до краја. Док год се не потпише протокол, жпричаж није завршена. Све док се не потпише протокол, када би требало све дефинисати, остаје опција да ступамо у штрајк - рекао је Билић.
Он није желио да говори о детаљима договора са чланом Преговарачког тима Савјета министара БиХ Срђаном Радуљем, али незванично се сазнаје да је један од договора да се плата државним службеницима не смањује до краја ове године.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.