Фото: Марковић: Увести незастаријевање најтежих кривичних дјела
БАЊАЛУКА - Посланик СДС-а у Народној скупштини Републике Српске Иванка Марковић изјавила је да у кривичном законодавству Српске, у којем се планирају одређене измјене, треба увести да најтежи облици кривичних дјела не могу да застаре.
"Зашто би проток времена ослободио неког ко је, рецимо, лишио живота другу особу из користољубља, дијете или трудницу", упитала је Марковићева.
Она сматра и да измјенама оштећеном треба омогућити да, уколико тужилац одустане од истраге, и прије потврђивања оптужнице може да преузме или да покрене кривични поступак.
"Измјенама закона је предвиђено да оштећени тек након потврђивања оптужнице, уколико тужилац одустане од кривичног гоњења, може да настави кривично гоњење", рекла је Марковићева на конференцији за новинаре у Бањалуци.
Говорећи о Закону о заштити права на суђење у разумном року, она је навела да је СДС изразио потребу да се у тај закон унесу оштећени као тужилац и да му се дају одређена права.
Када је ријеч о застаријелости кривичног дјела, Марковићева је рекла да су рокови веома кратки о чему је говорила и у парламенту и предложила радној групи да рокови буду дужи.
"Када је ријеч о фалсификовању службене исправе, приједлог је да се застарјелост рачуна од дана откривања кривичног дјела, а не извршења", рекла је Марковићева.
Предсједник Актива жена СДС-а Весна Адамовић рекла је да је овај актив подржао иизмеје кривичног законодавства Српске посебно у дијелу који се односи на најтежа кривична дјела као што су убиства дјеце, трудних жена или обљубе над дјецом млађом од 15 година, која доводи до смрти.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.