Марковић: И дијаспора дио српског јединства

Танјуг
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: ИЛУСТРАЦИЈА

БЕЧ - Обиљежавања 15. септембра као Дана српског јединства, слободе и националне заставе први је дан који сви Срби, гдје год живјели, могу да славе као свој празник, који није ни дан државности неке од земаља у којима живе, нити је вјерски празник, већ све Србе окупља управо по томе што су - Срби, каже предсједник Заједнице српских клубова у Бечу Лука Марковић.

"Много је важно то што су Србија и РС установиле тај празник, то је можда један од најбитнијих датума. Први датум да можемо сви Срби, без обзира одакле долазимо и гдје живимо да имамо свој заједнички дан, јер смо ми сви Срби", рекао је Тањугу Марковић.

Како каже, то је дан који није ни дан државности Србије, ни рођендан или слава РС, нити других држава Европе или свијета, већ само - српски.

"Нема везе са црквом ни са једном државом, то је, једноставно, празник свих Срба", истиче Марковић. На питање да ли може да постоји српско јединство без укључења српске дијаспоре, Марковић је увјерен да је то немогуће.

"Можемо да се угледамо на Израел по том питању. На Јевреје који имају велику дијапосру, која једноствано одржава и прави ту државу. Сваки Израелац на планети живи једним дјелом и у Израелу.

Само тако држава може да буде сигурна и стабилна матица свима", указао је Марковић. Како каже, ниједно дијете не може без мајке и када изгуби родитеље, изгубио је дио себе.

"Тако да свако од нас, сваки Србин који буде изгубио матицу, изгубио је дио себе", увјерен је Марковић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.