
БАЊАЛУКА, САРАЈЕВО - Власт на нивоу БиХ могла би упловити у мирније воде након одласка Мајкла Марфија са позиције америчког амбасадора, који је уплео прсте у избор "тројке" као партнера из реда Бошњака, а епилог састанака и сједница који су најављени за ову седмицу показаће да ли ће постојећи партнери премостити разлике, постигнути компромис или се мирно разићи.
Истог дана када је Марфи отишао из БиХ, на политичкој сцени дешавали су се значајни помаци, односно објелодањено је ко би могао да наслиједи министра безбједности БиХ Ненада Нешића, а приједлог Српске је да то буде предсједник СПС-а Горан Селак.
Такође, истог тог дана лидер ХДЗ-а Драган Човић признао је да су у коалицију са "тројком" ушли јер их је управо Марфи на то натјерао. Након тога, Човић се састао и са предсједником СДП-а БиХ Нермином Никшићем, а заједнички су поручили "да у најскоријем року стиже стабилна атмосфера".
Политиколог Филип Матић истиче да би одлазак, како је навео, озлоглашеног амбасадора САД у БиХ дефинитивно наредних дана могао релаксирати колико-толико односе на домаћој политичкој сцени.
- То се може очекивати из једног простог разлога што неће постојати такав кредибилитет подршке одређеној страни и идејама. Неће бар неко вријеме постојати директно мијешање у унутрашње ствари у земљи. Марфијев мандат остаће уписан црним словима у историји БиХ, али и читавог Балкана, јер је његовим дјеловањем консензус између три народа скоро па нестао, дијалог између политичких елита не постоји - казао је "Гласу" Матић.
Нагласио је да су представници странака "тројке" били марионете, односно полумарионете Марфија те додао да ће се идућих дана видјети и како ће се они понашати.
- Они су сада остали без тог вјетра у леђа. Видјећемо како ће се ствари развијати. Атмосфера и у ФБиХ међу бошњачким корпусом је радикализована, а то је све "тројка" створила предвођена Елмедином Конаковићем, лидером странке Народ и правда, али и СДП-овим Нермином Никшићем, који добацује "Босна" и блокира пројекте са Србијом - навео је Матић.
Тешко је очекивати, наглашава Матић, да дође до неког вида покајања политичких актера за све оно што су радили до сада и гријешили.
- Са друге стране, не треба престати са позивањем на договор. Нећемо живјети добро овдје ако нема договора. Поготово у БиХ, ако се не договарамо, сви испаштамо - рекао је Матић.
Осврћући се на Човићеву изјаву, који је навео да их је Марфи мотивисао на коалицију са "тројком", Матић наводи да је Човић објелоданио оно о чему се у јавности шушкало.
Озбиљне политичке игре, са намјером промјене владајуће већине на нивоу БиХ, почеле су почетком године. Прве обрисе добиле су након што је са мјеста члана Колегијума Представничког дома Парламента БиХ разријешен СНСД-ов Небојша Радмановић и то на захтјев дотадашњих бошњачких партнера у власти - СДП-а, Наше странке и НиП-а, а што су подржали и посланици из српске "тројке" - СДС, ПДП и Листа за правду и ред.
У тим данима срочено је и неколико иницијатива за смјену министара те је свака од њих додатно пољуљала ионако крхко партнерство, посебно јер је и сам предсједник НиП-а Елмедин Конаковић, који је и министар иностраних послова БиХ, у неколико наврата отворено поручивао да СНСД није партнер у власти и да би требало смијенити све њихове кадрове.
И сам Конаковић је "преживио" први покушај смјене у Парламенту БиХ, а спасило га је управо упражњено мјесто у Колегијуму Представничког дома, јер посланици СНСД-а и Српског клуба, као предлагачи захтјева за смјену, због тога нису дошли на ту сједницу када се гласало о томе.
Ипак, и даље је у процедури и чека се датум још једне хитне сједнице на којој ће се гласати о Конаковићевој смјени са позиције у Савјету министара, а на захтјев посланика СДА и ДФ који су за сада у опозицији на нивоу БиХ.
Осим тога, објелодањено је и да СДП Нермина Никшића тражи смјену и министра за људска права и избјеглице БиХ Севлида Хуртића (БХ Зелени), а који је именован као четврти министар из Српске као епилог договора "тројке" и СНСД-а током формирања власти.
Посљедње изјаве конкретно из ХДЗ-а, а који је и раније потврдио да остаје вјеран партнерству са СНСД-ом, указују да би ипак ствари могле да буду враћене за преговарачки сто и на колико-толико нормалан колосијек.
ПОКУШАЈ МИРЕЊА ВЕЋ СУТРА
Према најавама, ове седмице би требало да буде одржан састанак представника СНСД-а, ХДЗ-а и странака "тројке". Иницијатор и домаћин састанка који би требало да буде одржан већ сутра биће лидер ХДЗ-а Драган Човић који ће покушати измирити "зараћене стране".
- Колико ћемо успјети видјећемо. Мислим да би требало у миру разговарати. Истина, паралелно се воде процеси и иницијативе, свако свакога смјењује па видјећемо гдје ће то доћи - рекао је Човић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.