Марфи отео Никшићу премијерску фотељу
САРАЈЕВО - Амбасадор САД у БиХ Мајкл Марфи још једном је показао како доживљава земљу у којој службује, понашајући се према њој као према колонији, а не сувереној земљи, дајући себи за право да кад пожели туторски засједне у премијерску фотељу ФБиХ, те да одлучује које је пројекте у овом ентитету потребно реализовати, а које не.
Каже ово за "Глас Српске" професор међународних односа Срђан Перишић коментаришући посљедњи састанак који је Марфи уз асистенцију замјеника помоћника америчког државног секретара за Европу и Евроазију Александера Касанофа организовао у сриједу у Сарајеву, а на који су били позвани представници свих партија из ФБиХ, осим ХДЗ-а, како би их упозорио да што прије морају на дневни ред ставити доношење закона о Јужној интерконекцији. Према ријечима Перишића, Марфи је на овај начин још једном показао да за њега не важе међународне конвенције о понашању иностраних дипломата у земљи домаћину.
- Марфи је опет засео у фотељу премијера Нермина Никшића, правећи од њега лутку. Намере Марфија нису добронамерне. Претећи санкцијама покушава прогурати одређене геополитичке циљеве своје земље - истакао је Перишић додајући да је такав однос владао и у случајевима Марфијевих претходника које је Вашингтон слао на службовање у БиХ.
Сматра да се иза свега крије прича о укапљеном америчком гасу, који би се након, што буде изграђен гасовод Јужна интерконекција, испоручивао потрошачима у ФБиХ преко терминала Крк у Хрватској. Наводи и да овакво понашање америчких званичника није страно, нешто неубичајено, те да је примјетно и у другим дијеловима свијета, односно земљама које имају сервилне политичке елите. Ради се, како каже, о истом обрасцу, који у посљедње вријеме прати аргументација да се земље морају ријешити руског малигног утицаја и њихових енергената.
- Како то да руски јефтини гас може бити малиган, а скупљи амерички укапљени није? Волео бих да ми неко то објасни. Највише ће испаштати грађани ФБиХ, али и привреда у овом ентитету - поручио је Перишић.
Наводи и да примјер Њемачке, некадашње европске локомотиве која је свој привредни успон направила управо на јефтином руском гасу, најбоље илуструје шта се дешава са државама које пристану да преко ноћи окрену плочу и пристану на америчке игре.
- Амерички течни гас нема развојну компоненту као природни, јер је далеко скупљи. С њим се, у ствари, само потчињавају земље - истакао је Перишић.
Ово, иначе, није први пут да Марфи ултимативно условљава власти у ФБиХ. Прво пут је то било у случају Аеродрома Сарајево, када је отворено поручио да би тамошње власти требало да дају концесију за њега, јер би то, како је рекао, наводно унаприједило рад овог предузећа. Није стао на томе, те се активно политички укључио и у реализацију пројекта градње гасовода Јужна интерконекција, за који је рекао да је неопходан БиХ да би се ријешила руског гаса. Интересантно, у ту пропагандну причу се укључио и сам амерички државни секретар Антони Блинкен, а недавно и поменути Касаноф. Блинкен је чак у једном од својих писама навео да се ради о посљедњем упозорењу. Јужна интерконекција је, иначе, замишљена као дио Јадранско-јонског гасовода којим би се из Азербејџана допремао гас за балканске државе, али би постојала могућност да он у БиХ стиже са терминала на Крку. Он би, иначе, ишао преко Посушја, Мостара до Новог Травника. Вриједност пројекта око 100 милиона евра.
Стручњаци, међутим, упозоравају да је прича о допремању азербејџанског гаса у БиХ нереална. Тај став има и експерт за гас Војислав Вулетић, признајући да се раде одређена истраживања у Азербејџану како да се додатно "отвори" гасно налазиште Шах Дениз, али при томе упозоравајући да је све то на дугом штапу. Подсјећа на примјер од прије неколико година, када су Кипар и Израел саопштили како су у источном Медитерану пронашли огромне количине гаса. Тада је, како каже, саопштено да ће то бити фантастично за Европу. И гдје смо данас, запитао се - није се одмакло од нуле.
- И даље се раде истраживања да би се видело колико гаса има, те да ли је уопште исплативо упуштати се у тако нешто. Ако којим случајем Азербејџан буде и имао неких вишкова, они ће бити испоручивани Европи, а радило би се добрим делом о руском гасу, који би они буквално препродавали даље. Сматрам да ова читава прича око овог гасова не може донети никакву стабилност БиХ, напротив - каже за "Глас Српске" Вулетић.
Сматра да је тога свјестан и сам амерички дипломата који, у ствари, на овај начин гура причу о течном гасу, који је посљедњих неколико година поскупио за четири пута.
- Ако сам га добро схватио, он говори о Јужној интерконекцији, а терминал Крк се налази на северу. И ту ми нешто логички не штима. Претпостављам да би се можда и у Црној Гори, Албанији или Грчкој могао изградити неки нови терминал, а на који би такође био допреман амерички течни гас. Видећемо. Људи и политичари у ФБиХ треба да знају да разни Марфији промовишу само интересе земаља из којих долазе. Ако они мисле да им је то исплативо, нека граде, можда ће једног лепог дана у 22. веку моћи користити поменути гасовод. Да закључим, гас више није само енергент већ је постао и америчка геополитичка алатка за уништавање Европе, а у овом случају и БиХ - упозорава Вулетић додајући да би за Српску било најбоље да истраје на пројекту градње гасовода Источна интерконекција, који би се спојио на "Турски ток", једини реални, стабилни, али и најјефтинији извор снабдијевања овим стратешким енергентом.
Не може без Хрвата
Хрватски медијски сервис у БиХ запитао се како америчке дипломате и њихови, како су их назвали, бошњачки политички поданици намјеравају да обезбиједе гас из Хрватске за ФБиХ заобилазећи Хрвате у БиХ, те њихову најјачу политичку странку ХДЗ БиХ и саму Хрватску.
- Остаје да видимо - пише ХМС након састанка у Сарајеву замјеника помоћника америчког државног секретара за Европу и Евроазију Александера Касанофа и америчког амбасадора у БиХ Мајкла Марфија са шефовима клубова странака у Представничком дому Парламента ФБиХ, али без ХДЗ-а БиХ.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.