Фото: Листа кандидата пред Парламентом
СAРAЈЕВО - Парламент Федерације БиХ одлучио је да састави листу кандидата за Управни одбор РТВФБиХ јер желимо да кућа крене напријед, будући да се налази у катастрофалном стању.
Рекао је то члан Заједничке радне групе оба дома Парламента ФБиХ за избор чланова УО РТВФБиХ Исмет Османовић.
- Одговорни смо само због тога што раније нисмо прихватили да у УО именујемо људе које нам је Регулаторна агенција за комуникације сервирала по својој мјери - изјавио је Османовић.
Комисија је парламенту доставила листу нових чланова УО РТВФБиХ, а то су: Кадрија Хоџић, Игор Солдо, Раденко Удовичић и Горан Самарџић. О њима би се Представнички дом требало да изјасни 28. маја, а Дом народа 2. јуна.
- Годинама нам се наметало рјешење од неких других институција и центара моћи да именујемо људе за које је неко други зацртао да треба да буду именовани - тврди Османовић.
Додаје да су таква настојања наилазила на отпор у Парламенту ФБиХ, али да су одлучили да попусте како би добили УО који има легалитет и легитимитет да одлучује.
- РAК треба да надгледа УО јавних емитера а не да их бира и то је класичан сукоб интереса, јер у 80 одсто случајева утиче на њихов избор. РAК мора да буде одговоран за дјеловање јавних емитера, а они немају никакве одговорности - сматра Османовић.
Садашњи УО РТВФБиХ на чијем челу је Славо Кукић, високи представник именовао је 2002. године и одавно им је истекао мандат.
Посланик СНСД-а у Парламенту ФБиХ Драган Баук рекао је да ће инсистирати да виде како је ова медијска кућа трошила новац претходних година.
- За катастрофално пословање Федералне телевизије које се покушава сакрити од Парламента БиХ одговоран је менаџмент куће, али и Управни одбор - рекао је Баук.
Исмет Османовић најавио је да ће након званичног именовања УО РТВФБиХ бити урађена и ревизија пословања куће.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.