Леко: Хрватска за европску перспективу БиХ

СРНА
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Леко: Хрватска за европску перспективу БиХ

Сарајево - Предсједник Хрватског сабора Јосип Леко изјавио је данас у Сарајеву да је Хрватска заинтересована за функционалну, демократску и европску перспективу БиХ на стандардима који вриједе у земљама ЕУ.

"То подразумијева важност тражења и проналажења рјешења у БиХ за равноправност сва три конститутивна народа БиХ, без угрожавања грађанске БиХ", рекао је Леко на конференцији за новинаре након састанка са руководством Парламентарне скупштине БиХ.

Наводећи да су процеси у вези са функционалношћу БиХ врло важни, не само за БиХ него и за Хрватску, ЕУ и југоисток Европе, Леко је истакао да Хрватска не нуди рјешења, него заступа вриједности и стандарде, те подстиче тражење рјешења унутар БиХ.

Када је у питању граница између БиХ и Хрватске, Леко је оцијенио да двије земље добро функционишу на привременом режиму и додао да крајње рјешење треба тражити у сталним билатералним разговорима и договорима.

"Што се тиче Хрватске, спремна је ратификовати све потписане уговоре", поручио је Леко.

За изградњу Пељешког моста, предсједник Хрватског сабора нагласио је да се ради о унутрашњем питању Хрватске и да неће одустати од изградње моста.

Леко тврди да изградњом Пељешког моста неће бити доведени у питање интереси БиХ.

Разговоре са руководством Парламентарне скупштине БиХ предсједник Хрватског Сабора оцијенио је као отворене, срдачне и конструктивне.

"Врло је важно да смо се сложили да су БиХ и Хрватска двије сусједне, пријатељске и партнерске земље", рекао је Леко и додао да је сагласност постигнута и у вези са стратешким циљевима БиХ у вези са прикључивањем ЕУ и NATO.

Он је БиХ понудио помоћ Хрватске, посебно хрватског парламента на путу евро-атлантских интеграција.

Леко је додао да је разговарано и о повратку избјеглих и расељених, унапређењу билатералне сарадње, посебно на пољу економије, те другим питањима.

Према ријечима предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ Дениса Бећировића, закључено је да све што је добро у односима двије земље треба подржати и наставити у том правцу, док отворена питања треба ријешити у што скорије вријеме како би односи у будућности били још бољи.

"Ако има отворених питања, онда нема нерјешивих питања", истакао је Бећировић.

Према његовим ријечима, било би битно да БиХ и Хрватска у наредном периоду потпишу неке важне уговоре, попут уговора о имовинско-правним односима и споразума о привременом запошљавању радника из БиХ у Хрватској, који би додатно побољашали односе двије земље.

Оцијенивши да је вријеме да се разријеши питање уговора о граници између БиХ и Хрватске, Бећировић је истакао да приступ БиХ отвореном мору мора бити неупитан.

"У том контексту спомињали смо и изградњу моста од Комана до полуострва Пељашац. Разумијемо Хрватску, али очекујемо разумијевање за интересе БиХ", закључио је Бећировић.

На данашњем састанку договорено је да се састанци руководстава два парламента одржавају једном годишње, те да сарадња парламентарних радних тијела треба да буде редовна.

Отворена питања не утичу на добре БиХ и Хрватске

Предсједавајући Предсједништва БиХ Жељко Комшић и члан Предсједништва Небојша Радмановић истакли су на састанку са предсједником Хрватског сабора Јосипом Леком да између БиХ и Хрватске постоје отворена питања али да, упркос томе, она не утичу на добре односе двије земље.
Комшић и Радмановић истакли су неопходност интензивирања активности на рјешавању тих питања.

Чланови Предсједништва БиХ изразили су задовољство доласком високе делегације Хрватског сабора, посебно што је БиХ изабрана за домаћина прве званичне посјете након што је Хрватска постала чланица Европске уније.

Комшић и Радмановић су током сусрета истакли да су односи БиХ и Хрватске пријатељски и на високом нивоу, саопштено је из Предсједништва БиХ.

Они су нагласили важност сарадње парламената, те унапређења економских односа.

Током сусрета је разговарано и о путу БиХ ка европским интеграцијама.

Предсједник Хрватског сабора рекао је да Хрватска подржава БиХ на том путу, те исказао спремност Хрватске да своја искуства подијели с БиХ.

Принципијелност у вези са правима српске националне мањине

Предсједник Хрватског сабора Јосип Леко изјавио је данас да је Хрватска врло принципијелна када је ријеч о правима српске националне мањине у тој земљи.
"Инсистирање на поштивању закона је принципијелно становиште на којем остајемо", рекао је Леко новинарима у Сарајеву.

Према његовим ријечима, вјеродостојност Хрватске је управо у томе што је високе стандарде заштите националних мањина и њихових права ставила у уставни закон.

"На томе инсистирамо и то проведемо", рекао је Леко.

Када је ријеч о процесуирању злочина почињених током прошлог рата над Србима у Хрватској, Леко је рекао да је принцип да сви злочини и злочинци треба да се нађу пред надлежним судом.

Јосип Леко борави у званичној посјети БиХ, током које се данас састао са руководством Парламентарне скупштине БиХ.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.