Лазански: Спријечити ревизију историје

СРНА
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Лазански: Спријечити ревизију историје

Пале - Обиљежавање 100 година од почетка Првог свјетског рата покушава се искористити за ревизију историје и додатне притиске на Србе, због чега би на вријеме требало направити стратегију за супротстављање таквим трендовима, упозорио је војнополитички коментатор Мирослав Лазански.

"У неким центрима моћи у западној Европи, као и у Сарајеву, спрема се једна врста прославе која би, истовремено, била и једна врста ревизије узрока почетка Првог свјетског рата, гдје би се кривица покушала приписати Србима", рекао је Лазански вечерас на Палама на предавању о теми "Војнополитичка ситуација у Републици Српској и осврт на Први свјетски рат".

Он је навео да је интересантно да Србија, као држава, није учинила ништа на научном и државном нивоу да покуша да лоцира покушаје ревизије разлога почетка Првог свјетског рата, док Република Српска ипак спрема предавања, округле столове и покушава да такве трендове "сасијече у коријену".

"Покушаји ревизије историје не долазе са нивоа држава, али је врло индикативно да долазе из неких западноевропских земаља. Неке западне земље након Првог свјетског рата покушале су да направе неку врсту помирења, а сада узрок за овај рат, који је био највећа кланица народа у Европи, припише Србима", рекао је Лазански.

Истичући да онај ко контролише историју контролише садашњост и будућност, Лазански је оцијенио да је сада потребно направити све да се и будућим нараштајима који расту на просторима бивше Југославије, посебно у БиХ, та историја представи онаквом каква заиста јесте и представни оно што је научна истина.

"Треба организовати што више округлих столова, емисија, публикација или неку врсту жбијеле књигеж на српском и на енглеском језику. Видјећемо из којих центара моћи ће то све ићи и у ком правцу", додао је Лазански.

Он је подсјетио да су Нијемци након Другог свјетског рата као нација која је починила највише злочина у оба свјетска рата носили "крст на себи", али су успјешно кроз разбијање Југославије то "гурнули под тепих" и сада другима држе лекције.

Овај војнополитички коментатор каже да су њемачки планови за поход на Балкан направљени шест мјесеци прије Сарајевског атентата. Лазански наводи и да су, када је ријеч о Првом свјетском рату, све архиве отворене, и британске и америчке и руске, те да се зна шта се тада дешавало.

"Можда овоме и не би требало давати велику димензију, али треба радити систематски, не да се Србија и Република Српска правдају, јер немају зашто да се правдају, већ да се не дозволи ревизија историје", истакао је Лазански.

Коментаришући војнополитичку ситуацију на простору БиХ, Лазански је оцијенио да је она помало комична, а као најрационалнији навео приједлог предсједника Републике Српске Милорада Додика, који је рекао да цијели простор БиХ треба демилитаризовати.

"У БиХ постоји војска која по својој структури личи на бившу ЈНА, а знамо ко је против ње устао на просторима БиХ. Питање је због чега постоји та војска. Да ли само због мировних мисија, као што је Авганистан, а коју плаћају сви грађани БиХ", запитао је Лазански.

Лазански додаје да се може поставити питање какве везе то има са безбједношћу у БиХ и оцијенио да тим мисијама БиХ само може "навући додатних невоља".

Он је упозорио и на оне који се враћају са сиријских ратишта као џихад ратници и упитао шта ће од искуства, индоктринације, планова и акција донијети у БиХ.

"Бијела Ал каида је најопасније противник и САД и Европе, а могућа је само на територији БиХ зато што се расно физички не може разликовати ко је припадник жбијележ Ал каиде, а ко долази из арапске земље", навео је Лазански.

Позивајући се на изјаву сиријског амбасадора у Србији, Лазански је рекао да на сиријском ратишту има неколико хиљада џихад ратника са подручја БиХ, Санџака, Косова, Македоније.

Он је упозорио да ће њиховим повратком доћи до великих проблема на овим просторима, те да се њихов одлазак не може контролисати.

"Надам се да ће америчке и британске обавјештајне службе, које су у БиХ јако присутне, јер је ова земља у том смислу жизбушенаж, водити рачуна шта им се може десити од тих ратника", закључио је Лазански.

Вечерашње предавање организовала је Студентска организација Филозофског факултета на Палама. /

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.