Купили објекте, а и даље плаћају закупе

nezavisne.com
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Купили објекте, а и даље плаћају закупе

Сарајево, Бањалука, Мостар - Чак девет мјесеци траје управна битка на релацији Савјет министара БиХ - поједине државне агенције у вези са адекватним смјештајем ових подстанарских институција у нове објекте који су купљени како би држава уштедјела милионе јер годинама плаћа папрене кирије.

У овом тренутку, како сазнају Независе новине, највећи отпор пресељењу је у Агенцији за превенцију и борбу против корупције БиХ, у којој сматрају да им нови објекат у Источном Сарајеву, на локацији тзв. шеталишта, и даље није довољно комфоран, односно да им недостаје простора.

Јуче смо покушали добити информацију више од Сеада Лиска, директора Агенције, али он није одговарао на наше позиве.

Наиме, иако је Савјет министара у септембру прошле године донијело одлуку о смјештају подстанарских институција, за шта је издвојило чак 20 милиона КМ за нове објекте у Сарајеву, Источном Сарајеву, Тузли, Мостару и Бањалуци, процес је тек напола завршен.

Како је то јуче потврдио Синиша Перковић, један од директора Службе за заједничке послове институција БиХ, у међувремену је завршено пресељење у Тузли, Бањалуци и Мостару, у дијелу објекта "Орка" у центру града, који је прилагођен за ове намјене.

"У Источном Сарајеву овај процес још није завршен, али надам се да ће убрзо. А што се тиче Сарајева, чекамо да Савјет министара распише нови тендер за куповину објекта", рекао је Перковић.

Подсјећамо, у међувремену је пропало и пресељење институција у објекат "Хидроградње" у Сарајеву, чију је куповину за чак девет милиона КМ спријечило државно Правобранилаштво, будући да је зграда под хипотеком. Сада се чека наредни потез Савјета министара, односно одлука о новом тендеру.

У међувремену је Савјет министара задужило Службу за заједничке послове да направи свеобухватну информацију о објектима у власништву БиХ, институцијама које плаћају закуп те свим другим подацима у вези са смјештајем.

"Ту смо информацију урадили и прослиједили је Савјету министара, сада чекамо да се стави на дневни ред. Има интересантних објеката који треба да буду враћени у власништво државе БиХ, између осталог зграда Хигијенског завода, бивше амбасаде Њемачке, а зграда хрватске амбасаде већ је враћена", истиче Перковић, који закључује да већина тих објеката "није у добром стању те да им је потребна адаптација".

"Сада нам је приоритет куповина објекта у Сарајеву, она је апсолутно потребна с обзиром на то да се у Сарајеву плаћа пет милиона КМ кирије на годишњем нивоу", закључује Перковић.

Биће свакако интересантно пратити расплет ове тракавице, будући да медији уназад мјесецима спекулирају да су неки од купљених простора давно резервирани и да су њихови власници људи блиски појединим политичарима и странкама. Тужилаштво БиХ већ се, наводно, укључило у провјеру ових информација, које тек треба да буду доказане.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.