Кошарац: Директори агенција на нивоу БиХ проводиће одлуке Српске

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Кошарац: Директори агенција на нивоу БиХ проводиће одлуке Српске

САРАЈЕВО - Директори и замјеници директора из Републике Српске у агенцијама на нивоу БиХ су апсолутно посвећени потпуној примјени свих одлука надежних институција Српске, изјавио је данас у Источном Сарајеву замјеник предсједавајуће Савјета министара Сташа Кошарац.

Кошарац је након састанка са 33 директора и замјеника директора из Републике Српске у агенцијама на нивоу БиХ поводом актуелне ситуације захвалио за то што су показали висок степен патриотизма.

- Сви ови људи су јединствени и заједно посвећени имплементацији политика Републике Српске, Народне скупштине и Владе. Осуђујемо овакав атак на предсједника и институције Српске - рекао је Кошарац новинарима.

Кошарац, који је министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара, истакао је да ће овакви састанци бити редовни и да ће директори и замјеници директора и других надлежних институција бити редовно обавјештавани о даљим корацима.

Он је истакао да се представници Српске залажу за дејтонски Устав и надлежности, да заговарају мир, толеранцију и дијалог и да одбацују све спекулације о било каквим немирима, на шта упућују изјаве које долазе из ФБиХ, па и од опозиције из Републике Српске.

Он је похвалио то што су учесници данашњег састанка у потпуности препознали политички капацитет Републике Српске и вријеме за доношење одређених одлука.

Кошарац је нагласио да је током сусрета директорима и замјеницима директора речено да нико из Републике Српске не жели да врши било какву врсту притисака на запослене нити да подгријава атмосферу.

- Напротив, желимо у толерантном односу да разговарамо. Рекли смо врло јасно политику Републике Српске, а то је повратак на уставне надлежности прописане Дејтонским споразумом, без наметнутих реформи, и да је то политика да су неуставне институције какве су Суд, Тужилаштво БиХ и Агенција за истраге и заштиту /Сипа/ направиле најдубљу политичку кризу - рекао је Кошарац.

Он је указао на висок ниво свијести људи који представљају Републику Српску у институцијама, што су показали једногласном у подршком политикама Републике Српске.

Када је ријеч о позивима политичара "тројке" Србима који су запослени у институцијама и агенцијама на нивоу БиХ, Кошарац је упитао шта политичке странке из Федерације БиХ имају с тим људима.

- Српски народ у институцијама БиХ има Републику Српску и има њене институције. `Тројка` да мисли добро бар би неко од њих изашао и рекао да је оно што раде са нелегитимним Кристијаном Шмитом и Мајклом Марфијем пред неуставним Судом и Тужилаштвом против интереса српског народа - рекао је Кошарац.

Кошарац је поручио да се неће дозволити да неки "из хаустора Сарајева кроје политички однос према народу из Републике Српске".

- Очигледно су дубоко свјесни чињенице да без Срба у институцијама БиХ нема БиХ. Очигледно да имају неку врсту уигране игре са опозицијом Републике Српске. Ништа другачије нисам чуо ни од опозиције из Републике Српске. `Тројка` има своју структуру становништва, имају ФБиХ, а када је у питању српски народ који долази из Републике Српске о њему брину институције Републике Српске - рекао је Кошарац.

Кошарац сматра да опозиција из Републике Српске покушава да добије на времену, те да су у озбиљном проблему јер су изгубили национални компас.

- На овај начин се покушавају додворити Шмиту. Сада оспоравају неке законе. Шта, треба да дозволимо да неуставни Суд и Тужилаштво суде уставно изабраним српским представницима?! - рекао је Кошарац.

Он је упитао да ли треба да се "аплаудира сарајевском Хагу" да се српским представницима суди зато што имају свој политички став.

- Да ли је то рјешење за Републику Српску? Имамо примјер предсједника Милорада Додика који је свој посао радио у складу са Уставом, пресуђен је од неуставних институција на иницијативу непостојећег високог представника, туристе Шмита и Марфија - додао је Кошарац.

Онима који, како је рекао, желе да слушају Сарајево, који су спремни да буду "вјерне сарајевске политичке пудлице" и да се боје Шмита, Кошарац је поручио да иду у Сарајево и да им то нико не брани.

Директор Независног оперативног система /НОС/ БиХ Немања Пандуревић истакао да је данашњи састанак био веома користан јер су кадрови из Републике Српске имали прилику да из прве руке добију информацију о томе шта се догађа.

- Нема простора на панику и конфузију. Ствари су веома јасне и сви представници из Републике Српске у заједничким органима су показали спремност и опредијељеност да прате законе и одлуке како Владе, тако и Народне скупштине Републике Српске - рекао је Пандуревић.

Он је додао да ће директори и замјеници директора у агенцијама и институцијама на нивоу БиХ из Републике Српске наставити да раде и користити свој капацитет за заштиту интереса Српске.

- Није потребно дизати тензију него наставити радити у складу са законом и Уставом, за шта се и залажемо - напоменуо је Пандуревић.

Директор Фонда за повратак БиХ Срђан Шекара истакао је да су представници Републике Српске у институцијама и агенцијама БиХ јединствени у ставу да прате оно што раде институције Српске, почев од Владе и Народне скупштине.

- На то нас обавезује наша морална и свако друга обавеза, прије свега као грађане Републике Српске да пратимо оно што доносе и усвајају институције Српске и у складу с тим да се понашамо. Послове у институцијама обављамо по закону ни на чију штету, како је то и дефинисано - напоменуо је Шекара.

Састанку је присуствовао и замјеник министра одбране Александар Гогановић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.