Фото: Корисни само себи и партији
БАЊАЛУКА - У институцијама на нивоу БиХ годинама буја број радника, а ситуација се није промијенила ни лани, јер су на платном списку на крају 2019. била 3.873 службеника, што је за 80 више у односу на почетак године.
Према најновијим подацима које је објавила Агенција за државну службу БиХ на платним листама највише је стручних савјетника и то 1.284, што је за 63 више у односу на почетак године.
Виши стручни сарадник на крају прошле године био је 991, односно један више у односу на почетак године, док је шефова унутрашњих организационих јединица по најновијим подацима 695 или 29 више у односу на почетак године.
Помоћника директора и министара на крају 2019. године било је 213 или један више, а секретара са посебним задатком два више па их је на крају године било 57. Број секретара није промијењен и њих је и даље 19.
Број стручних сарадника је једино пао и њих је на крају године било 614, односно 15 мање у односу на почетак године.
Економисти, невладин сектор, али и поједине политичке партије годинама истичу да институције на нивоу БиХ служе само за ухљебљавање.
- БиХ и ентитети су у оквиру реформске агенде потписали да неће повећавати издатке и учешће јавног сектора у буџетима и да неће долазити до новог запошљавања. То нико не поштује. Имамо и ситуацију да су Међународни монетарни фонд и Свјетска банка обуставили наставак финансирања буџетских дефицита БиХ, односно ентитета. За такво њихово понашање нема никакве одговорности - рекао је економски аналитичар Зоран Павловић.
Нагласио је да је БиХ постала земља која је формирана и дефинисана да само служи уској групи људи који су ухљеби и ништа не раде.
- Они не користе никоме осим само себи и својим партијама. Ако не буде било притиска међународне заједнице можемо очекивати даље бујање службеника на нивоу БиХ - навео је Павловић.
И ревизори су у својим извјештајима утврдили да се многе институције, агенције, министарства и канцеларије на нивоу БиХ не придржавају прописа када је у питању пријем нових службеника и унапређење на више позиције.
Ревизори су установили да су, између осталог, на појединим адресама на основу једног расписаног конкурса, а користећи резервне листе, појединци успјели да запосле више особа, а поново је указано и на то да се досљедно не поштују сва правила која се односе на исплате плата и накнада, за шта на годишњем нивоу одлази више од пола милијарде марака.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.