Фото: Контрола донација и субвенција из буџета
БAЊA ЛУКA - Нацртом закона о државној помоћи у Републици Српској, који је у уторак усвојила Влада РС, предвиђено је формирање посебне комисије која ће се бавити контролом одобравања донација и субвенција из буџета РС домаћим привредницима.
Помоћник министра финансија РС Радмила Михић рекла је да је увођење контроле издвајања из буџета у корист одређених привредних субјеката, којим би се могла нарушити равноправна конкуренција, обавеза прописана Споразумом о стабилизацији и придруживању.
- Овај закон ће обухватити све донације и субвенције из републичког и општинских буџета привредним субјектима. Такође, њиме ће бити утврђени и услови у којима власт може да привредницима омогући одређене пореске повластице - навела је Михићева.
Она је додала да предмет овог закона нису новчане помоћи у области пољопривреде и рибарства, као ни интервенције Владе у случају природних непогода, социјална давања, привредно јачање неразвијених регија, отклањање поремећаја у привреди и заштити културно-историјског насљеђа.
Михићева је навела да ЕУ забрањује било какву помоћ државе привредним субјектима, али да ипак постоје бројни изузеци, уз прецизно дефинисану процедуру државне помоћи.
Влада Српске усвојила је и Нацрт закона о енергетици, који уређује тржиште и дефинише енергетске капацитете у области електричне енергије, нафте и нафтних деривата и гаса.
Помоћник министра индустрије, енергетике и рударства РС Љубо Гламочић рекао је да је овим законом регулатива РС у области енергетике прилагођена европским стандардима.
- Циљ је да заштитимо потрошаче, одржимо енергетску стабилност у РС и обезбиједимо рационалну потрошњу и обновљиве изворе енергије - навео је Гламочић.
Влада Српске разматрала је и Информацију о рјешавању имовинско-правних односа са предузећем "Србијагас" Нови Сад. Наглашено је да Влада РС подржава даље активности с циљем рјешавања имовинско-правних односа између ЈП "Србија гас" Нови Сад и "Гас промет" AД Пале.
Влада РС исплатиће десет милиона марака Фонду за развој и запошљавање РС ради спровођења Привредно-развојног програма, а у складу са пласманом новца из Развојног програма РС.
Љубо Гламочић је рекао да ће најмање десет уговора о додјељивању концесија за изградњу малих хидроелектрана у РС, који су потписани 2007. године, бити раскинуто, јер ни двије и по године од потписивања уговора није дошло до њихове реализације. Он је подсјетио да постоји 107 уговора о изградњи и коришћењу малих хидроелектрана.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.