Комисија за финансије: Подржан закон о депозитима, "не" за амандмане Мајкићеве

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Комисија за финансије: Подржан закон о депозитима, "не" за амандмане Мајкићеве

САРАЈЕВО - Комисија за финансије и буџет Дома народа Парламента БиХ данас је усвојила Приједлог закона о осигурању депозита у банкама БиХ, док пет амандмана које је предложила предсједавајућа Комисије Душанка Мајкић (СНСД) није добило подршку.

Мајкићева је истакла да је амандмане предложила да би се повећала транспарентност рада институција БиХ.

- Институције БиХ немају никакву намјеру да уведу транспарентност у свој рад, да тај рад подлијеже контроли и јавности - рекла је Мајкићева и додала да се све врти у уском кругу људи.

Оцијенивши то недопустивим, Мајкићева је додала да представници Републике Српске у Дому народа не треба да подрже овај законски приједлог.
Приједлог закона о осигурању депозита у банкама БиХ, који је усвојио Представнички дом, предложио је Управни одбор Агенције за осигурање депозита, у чијем су саставу министри финансија БиХ и ентитета, те гувернер Централне банке БиХ. Ово је један из сета од пет реформских закона којим се унапређује финансијска стабилност у БиХ, те усклађује овај закон са одговарајућим директивама ЕУ.

Новим законом омогућена је боља заштита депонената приликом трансформације банака у БиХ, те се уводи могућност реструктурисања банака. Прописано је да банке које добију дозволу за рад од ентитетских агенција за банкарство аутоматски улазе у процес осигурања депозита.

Комисија је данас усвојила у другој фази и Приједлога закона о измјени Закона о платама и накнадама у институцијама БиХ, којим се предвиђа повећање плата за војнике и подофицире у Оружаним снагама БиХ, а који је у парламентарну процедуру пред опште изборе 2018. године упутила Борјана Кришто (ХДЗ БиХ).

У вријеме усвајања овог законског приједлога у Представничком дому, процјене су биле да је за његову реализацију потребно 9,3 милиона КМ.

Мајкићева је истакла да је против тога да се пред изборе врши било какво повећање плата.

- Закон треба да буде системска мјера - рекла је Мајкићева и додала да усвајање оваквог рјешења може отворити низ захтјева за повећање плата, у првом реду припадницима безбједносних агенција на нивоу БиХ.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.