Код непушача већи ризик од штетних ефеката дуванског дима

Танјуг
Foto: Илустрација

ЗАГРЕБ - Истраживање које су спровели стручњаци Универзитета у Сплиту показује значајно повећање нивоа никотина у крви код непушача који су у ноћним клубовима изложени дуванском диму, као и већи ризик од његових штетних ефеката на ту групу испитаника.

„Наши налази показују да чак и тросатна изложеност пасивном пушењу може значајно да повећа ниво никотина и његових метаболита у урину, што указује на изложеност другим штетним састојцима дуванског дима“, кажу Антонија Зечић, Бернарда Ваздар, Ливија Слишковић и Даворка Сутловић у закључку текста објављеном у посљедњем броју часописа „Архив за хигијену рада и токсикологију“, преноси агенција Хина.

Истраживање је обухватило случајни узорак од 22 учесника из Сплита и Кутине од којих 15 жена и седам мушкараца просјечне старости 24 године. Међу њима било је 17 непушача и пет пушача.

Узорци урина су прикупљени од учесника два пута: прије одласка у ноћни клуб и након просјечно проведених 190 минута у ноћном клубу и након спавања у трајању од шест сати.

Истраживање јасно показује пораст концентрација никотина, котинина и 3ХЦ (три-хидрокси-котинин) код свих учесника, али је значајно већи пораст примјећен код пушача него код непушача за сва три споја.

Иако су апсолутни износи концентрација никотина, котинина и 3ХЦ код пушача порасли знатно више, у односу пораста није било битне разлике, наводи се у истраживању.

Концентрације никотина, котинина и 3ХЦ код непушача су порасле за 20,05, 18,7 и 16,18 нанограма по милилитру (нг/мЛ), док су се код пушача повећале за 177,24, 285,31 и 342,83 нг/мЛ.

Када се израчуна размјера концентрација између почетне вриједности и мјерења након излагања, код непушача је никотин порастао 14,74 пута, а пушача 20,85 пута. Котинин је код непушача порастао 1,86 пута, а код пушача 2,41 пута. Међутим, ниво 3ХЦ је био већи код непушача, 3,80 према 2,48 пута код пушача.

Истраживачи указују на ограничења истраживања с обзиром на то да је мали узорак и чињеницу да се није могло спровести у контролисаним условима, па га означавају као пилот-истраживање. Међутим, упозоравају да је оно јасно показало значајно повећање изложености пасивном дуванском диму и већи ризик од његових штетних учинака код непушача који посјећују ноћне клубове.

Наводе да Америчко друштво инжењера гријања, хлађења и климатизације (АСХРАЕ) вјерује да вентилација не може да спријечи изложеност дуванском диму и да је једини начин забрана пушења у ноћним и сличним клубовима.

Налази позивају на подизање свијести о здравственим ризицима изложености пасивном пушењу, а посебно међу појединцима који посјећују ноћне клубове, закључује се у часопису Института за медицинска истраживања и медицину рада.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана