Клуб Бошњака покренуо вето против референдума

БН/ФЕНА
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Клуб Бошњака покренуо вето против референдума

БАЊАЛУКА - Клуб Бошњака у Вијећу народа Републике Српске данас је покренуо механизам заштите виталног националног интереса на Закон о измјени и допуни Закона о референдуму и грађанској иницијативи РС и на Одлуку Народне скупштине Републике Српске о расписивању референдума.

Ово је изјавио предсједник Клуба Бошњака у Вијећу народа Републике Српске Алија Табаковић.

Законом је дефинисано да референдум у РС може провести комисија НСРС, односно ад хок комисија, а Одлуком је дефинисано да референдум буде 25. октобра са референдумским питањем:

„Да ли прихватате одлуке неизабраног странца Кристијана Шмита и пресуде неуставног Суда БиХ изречене против предсједника Републике Српске, као и одлуку ЦИК о одузимању мандата предсједнику РС  Милораду Додику?“

Закон и одлука усвојени су на протеклој посебној сједници НСРС прије седам дана,  послије одлуке Централне изборне комисије БиХ о одузимању мандата Милораду Додику као предсједнику Републике Српске, а послије правоснажне пресуде Суда БиХ којом се Додику забрањује обављање јавне функције у наредних шест година.

– Детаљно образложење о разлозима покретања механизма заштите виталног националног интереса данас ће Клуб послати Вијећу народа Републике Српске због заказивања сједнице. Али, овдје се, прије свега ради о здравом разуму – не може се нико стављати изнад пресуда. Замислите да сада распишемо референдум и да питамо грађане да ли неко треба да одговара по пресуди којом је крив за убиство, силовање или било шта друго – каже Табаковић.

Када је у питању Закон о измјени и допуни Закона о референдуму и грађанској иницијативи Републике Српске, Табаковић каже да није дефинисано ни учешће конститутивног народа у комисији.

– Наш став је да се ради о антиуставном закону и одлуци – додаје Табаковић.

По његовим ријечима, сада треба да буде одржана сједница Вијећа народа Републике Српске због покретања механизма заштите виталног националног интереса.

– По свему судећи, ово ће да иде до Уставног суда Републике Српске – закључио је Табаковић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.