Фото: Кључ проблема у заједничким органима у Човићевим рукама
БАЊАЛУКА - Распад владајуће већине на нивоу БиХ био је главна политичка тема и протеклог викенда током којег су политичари на свим странама били изузетно активни, отварајући неке помало и неочекиване приче. Једна од њих тиче се могућности повратка Странке демократске акције у власт на нивоу БиХ, а све након што су странке "тројке" одлучиле да из већине избаце СНСД.
Лидер СНСД-а Милорад Додик открио је гостујући на Фејс телевизији да је прије неколико дана разговарао са шефом СДА Бакиром Изетбеговићем.
- Ја сам њега звао. Разговарам само с онима које ја цијеним. Позната је моја идеја да сједнемо ја, Бакир и Човић и да ту буде Ердоган, Милановић и Вучић. Знате ко је тада побјегао? Бакир, због Американаца. А ко му је забио нож у леђа? Американци - рекао је Додик.
На питање шта се промијенило између њега и Изетбеговића за двије године колико нису у скупа у власти, Додик је одговорио да су се догодиле "двије године".
- Ја сам урадио оно што је требало. Само ви то још нисте разумјели, нисте схватили шта се десило. Извођачи радова, Конаковић и остали су завршили свој посао, мени то више не треба. Све сам рекао. Структура која је тамо била очигледно опасна и за саме Бошњаке везана за ОБА је одбачена. Је ли тако? И то сада не постоји. Ми смо ослободили Бакира Изетбеговића једне тако тврде непотребне ствари - навео је Додик.
Математички, формирање нове већине могуће је са СДА и СНСД-ом, али у тој причи би морао да буде и ХДЗ БиХ. Управо странка Драгана Човића кључна је и за другу страну која, након смјене Небојше Радмановића из Колегијума Представничког дома, наговјештава нову већину која би укључила "тројку" и опозиционе странке из Републике Српске.
- Нећу да формирам већину. Што бих вам кварио фешту - рекао је Додик.
Он је истакао да у БиХ није ванредна ситуација, већ да се одвијају политички процеси и да нико никоме не ремети живот. Поводом изјаве лидера странке Народ и правда Елмедина Конаковића да ће СНСД "помести багером", Додик је рекао да Конаковић нема регистрован багер у БиХ, али да можда нађе неки у Дубаију.
- Док га пребаци у БиХ проћи ће вријеме и питање је да ли ће он бити тада овдје - рекао је Додик.
Он је истакао да је сада потребно да се изабере Србин у Колегијум Представничког дома и да се настави с радом.
- Никоме сада нису потребне спорне одлуке Представничког дома који је конституисан онда када је конституисан Колегијум и тако је у свим скупштинама у свијету - рекао је Додик.
Он је навео да СНСД ништа неће блокирати у Представничком дому.
- Ми смо сада опозиција и сада не морамо ни за шта гласати. Зашто би се то звало блокадом - рекао је Додик.
Када је ријеч о Дому народа Додик је рекао да је њихова ствар како ће се тамо понашати.
У Дому народа, подсјетимо, СНСД више нема "пакет" од четири гласа који је био гарант да ниједна одлука не може да прође, ако је та странка против. СНСД сада има три делегата, али и они могу умногоме да утичу на процесе једноставним потезом - не појављујући се на сједницама.
Тога је свјестан и Елмедин Конаковић који је током викенда рекао да се с три руке не може ништа зауставити, али да остаје опција блокаде Дома народа.
- Ниједна блокада не може вјечно трајати - додао је.
Истовремено, све су јачи гласови који тврде да је ХДЗ БиХ ових дана под жестоким притиском и то страног фактора у БиХ. Драган Човић се наводно суочава чак и с пријетњама санкцијама, а све ако одлучи да не подржи формирање нове већине заједно са "тројком" и опозицијом из Српске. Из ХДЗ-а БиХ нису се оглашавали тим поводом, осим Човића који је и прије посљедњих догађаја у парламенту позивао партнере на састанак и разговор. Имајући у виду дугогодишње чврсто партнерство ХДЗ-а БиХ и СНСД-а биће интересантно видјети шта ће одлучити Човић.
Постоји и још једна опција у којој би криза била продужена све до краја ове и почетка наредне, изборне, године. А када се уђе у изборну годину у БиХ, по правилу стаје и оно што се до тада, макар и пужевим корацима, кретало.
Пазарни дан за опозицију
Опозиција у Српској послужила је јединственом бошњачком блоку да у Представничком дому Парламента БиХ смијене српског члана Колегијума и свој глас придружили су јединственом бошњачком гласу против Српске, истакао је замјеник предсједавајуће Савјета министара Сташа Кошарац.
- За њих је то био пазарни дан - продали су српски национални интерес за обећане позиције појединцима. Већ смо у федералним медијима читали шта је и којим појединцима обећао Конаковић - нагласио је Кошарац.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.