Изградња меморијалних центара испуњење дуга прецима и залог потомцима

Г.С.
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Парламентарни форум Србија–Република Српска Фото: Танјуг | Парламентарни форум Србија–Република Српска

БЕОГРАД - Изградња меморијалних центара у Београду и Доњој Градини, у знак сјећања на Србе страдале у геноциду извршеном у НДХ, прворазредни је национални задатак, чија реализација треба да почне што прије, порука је са отварања Парламентарног форума Србија–Република Српска.

Стевандић: везе Србије и Српске на изузетном нивоу

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић у обраћању на сједници Форума у Београду оцијенио да су везе Србије и Републике Српске на изузетном нивоу и да у историји односа Срба на Балкану никада није било више заједничких пројеката као сада.

- Круна свега тога би био завршетак меморијалног центра у Доњој Градини, највећем стратишту Срба, гдје су страдала и дјеца, као и изградња истовјетног меморијалног центра у Београди. Наши историјски сатови, који ће бити направљени у Београду и у Доњој Градини, увијек ће показивати исто вријеме, а исти такви биће и односи између Србије и Српске - истакао је Стевандић.

Он је додао да Срби сада имају заједничку генерацију која ће завршити велики пројекат изградње два меморијална центра.

- То је дуг који нисмо вратили прецима и залог будућности који дугујемо потомцима, које терба да упутимо на заједништво и сазнање ко смо и шта смо, јер ћемо без тога бити слабо орјентисани у будућности - поручио је Стевандић.

Он сматра и да је најбољи начин демонстрације заједништва почетак изгардње меморијалних центара, јер је све што је везано за економију, културу, здраство и инфраструктурне пројекте доведено у доста добро стање, захваљујући и огромној помоћи Србије која Републици Српској никада прије није толико помагала као сада.
-

Сигурно је да у наше заједништво не гледамо само као на политички капитал, него и као на дубоки национални осјећај. Било би сјајно када би имали два идентична меморијална центра јер би то показало да морамо да се држимо на окупу. Иду тешка и све изазовнија времена, у којима морамо бити ослоњени једни на друге - указао је Стевандић.

Брнабић: Што прије формирати заједнички тим

Предсједник Народне скупштине Србије Ана Брнабић истакла је да што прије треба формирати заједнички тим за реализацију пројекта који има велики значај јер ће меморијални центри свима показали размјере страдања Срба у НДХ.

- Ово је веома важан задатак, јер ако га не испунимо ми, нисам сигурна да ће га било ко завршити. Зато треба да убрзамо динамику сатанака - рекла је Брнабићева.

Брнабићева је истакла да је посебно важно да конкретни кораци буду видљиви ове године, јер се 10. априла обиљежава 85 година од оснивања злочиначке НДХ.

- Тако да у овој години ми треба симболички да покажемо да злочини над Србима у геноцид над нашим народом никада неће бити заборављени - истакла је Брнабићева.

Она је навела да живимо у изузетно тешким временима, у којима се и Србија и Република Српске суочавају са све више спољних изазова, почевши од 2015. и мигрантске кризе, пандемије вируса корона, рата на истоку Европе, а сада и са нечим што може да се дефинише као почетак трећег свјетског рата.

- Имамо невиђену енергетску кризу. То може да изазове и кризу у снабдевању храном, ако рат на Блиском истоку потраје. Морамо бити спремни на све. Кризна времена додатно захтевају да везе Србије и Републике Српске буду још јаче и чвршће. Наш народ треба да зна да ће Република Српска имати све што има и Србија - нагласила је Брнабићева. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.