Фото: Интерпол у Лиону под притиском
БAЊA ЛУКA - Централа Интерпола у Лиону је под политичким притиском, а кривица те институције је и у томе што што није на вријеме обавијестила Србију да има проблем са потјерницама.
Изјавио је то директор београдског Форума за етничке односе Душан Јањић, додајући да је "централа Интерпола на ружан начин искористила бирократске и техничке пропусте у потјерницама које је расписао Интерпол Београд".
- Интерпол нема своју полицију, али требало је да скрену пажњу на то да не разумију потјернице. То је била њихова обавеза, као што им је обавеза да истренирају оне који раде у њиховим канцеларијама и испоставама о томе како се данас пишу потјернице и како се сада ради у Интерполу - нагласио је Јањић.
Он истиче да Интерпол Београд има проблема са три врсте потјерница. Први, са онима за ратне злочине, као што су за Добровољачку и Косово, а други са криминалом, као што је случај Богољуба Карића. Трећи је случај Горана Давидовића, који је осуђен за неонацизам.
- Неко у Београду не умије да прави потјернице. Министар правде Србије треба тиме озбиљно да се позабави - сматра Јањић.
Интерпол у Лиону обуставио је дистрибуцију потјерница које је расписао Интерпол Београд за осумњиченима за ратни злочин почињен над војницима ЈНA у Добровољачкој улици у Сарајеву, маја 1992. године.
Душан Јањић каже да постоје механизми да се БиХ натјера да процесуира ратне злочине које је починила бошњачка страна, а један од њих је сарадња са главним тужиоцем Хашког трибунала Сержом Брамерцом.
- Харис Силајyић и Сулејман Тихић морају да се суоче са злочином које су вршиле њихове партије и формације, а не да се са злочином суочава само једна страна - истакао је Јањић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.