• Новости
  • Политика

И смјене и именовања у магли

Пише: Ведрана Кулага Симић 06.02.2025 22:12
Фото: И смјене и именовања у магли

САРАЈЕВО -Фотеља замјеника предсједавајућег Представничког дома Парламента БиХ из реда српског народа могла би остати упражњена на дуже стазе уколико актуелни партнери у власти у догледно вријеме не изгладе међусобне односе и прекину низ захтјева за смјене министара, али упућени нису оптимисти да ће до тога брзо доћи, као ни до неке нове већине.

Након што су странке "тројке" (СДП, НиП и Наша странка) затражиле смјену министра спољне трговине и економских односа Сташе Кошарца и министра финансија и трезора Срђана Амиџића, који су кадрови СНСД-а,продужен је низ који је отворио управо СНСД-а тражењем смјене Елмедина Конаковића (НиП) са мјеста шефа дипломатије.

У међувремену је члан Колегијума Представничког дома Парламента БиХ Небојша Радмановић (СНСД) разријешен те дужности гласовима Бошњака и опозиције из Републике Српске, а насљедник није именован ни у сриједу на хитној сједници јер није подржан приједлог из СНСД-а да то буде Бранислав Бореновић (ПДП).

Став о посљедњој сједници Представничког дома изнио је јуче и лидер СНСД-а Милорад Додик.

- Очигледно је да сад у Представничком дому покушавају да смјењују, али не могу ништа да именују. Тај дом уопште више није уставан јер нема адекватан колегијум и тај колегијум не постоји, а то значи да не постоји ни дом - изјавио је Додик.

Тврди да "све док се не именује српски представник у колегијум, то нема уставну основу да функционише".

- То је елементарна ствар. Неки би опет хтјели да и тај Представнички дом функционише на начин да то игнорише. То је немогуће. Али, нажалост, има неких из СДС-а и ПДП-а који би радили на такав начин. С друге стране, они могу да покрену иницијативу, а зна се да без одлуке Дома народа нема коначних одлука, поготово у погледу разрјешења и смјене чланова Савјета министара - рекао је Додик који сматра да је "превише игре и несналажења многих на том нивоу".

Посланик у Клубу СДС, ПДП и Листа за правду и ред Младен Босићистиче да они и даље чекају да власт, конкретно СНСД, предложи некога из својих редова за члана Колегијума, а не да, како је рекао, праве циркус предлагањем људи из опозиције, а да при томе ни они не гласају за њих.

- Тачно је да Колегијум мора имати три члана, а и да је у доба короне радио без Радмановића. Ипак, очекујем да то заврши СНСД са партнерима у власти, а ми ћемо сачекати. Све док су СНСД-ови министри у Савјету министара, то значи да суони у власти. Нису се огласили да им је пропала коалиција. Ако се покаже да немају већину за постављање свог члана, странке из опозиције из Српске мораће донијети одлуку и размотрити да предложе свог кандидата- рекао је Босић за "Глас".

Сматра да би, ако постоји имало одговорности, требало да поднесу оставке, почевши од БорјанеКришто (ХДЗ) која је предсједавајућа Савјета министара, да би се отворила прича о новом покушају састављања "неке нове већине".

- Промјена власти је саставни дио политике - рекао је Босић који је на питање да ли има друге већине без СНСД-а, па и ХДЗ-а, казао да је на сцени статус кво јер нико неће да призна да владајућа већина не функционише и да је потребно тражити друго рјешење.

Кришто јуче није одговарала на телефонске позиве, а дан раније забиљежен је састанак управо "тројке" и ХДЗ-а БиХ на којем, према наводима, није било говора о смјени кадрова СНСД-а у руководству Дома народа, коју траже СДС и ПДП, као ни у Савјету министара.

У Представничком дому би, с друге стране, за наредну седмицу могла бити заказана једна, а можда и више сједница због иницијатива за реконструкцију Савјета министара. Ипак, питање је како ће тај план утицати на непопуњавање позиције члана из Српске у Колегијуму дома.

Предсједавајући Клуба СДП-а у Представничком дому Саша Магазиновић је, говорећи о актуелној ситуацији, с освртом на то да ли су могуће иницијативе за смјену и других министара "тројке", односно Едина Форте и ЗуканаХелеза, за "Глас" изјавио да је на домаћој политичкој сцени све могуће.

- Љепота демократије је у томе да се тренутно у БиХ власт може формирати без било које од странака. Нико није сигуран. То нас гура у правцу разговора о политикама, шта ће се радити, које су нам додирне тачке када је у питању програм. Чини ми се да се већина формира око усвајања европских закона. То што се СНСД удаљио од те политике можда је и примарни разлог због чега су други расположени да иду даље без њих -рекао је Магазиновићкоји каже да унутар Парламента "постоје састанци гдје сви са свима разговарају".

Mатематика

Представнички дом броји 42 члана, од којих је 28 из ФБиХ,  а 14 из Српске, а тренутно има неколико варијанти на основу којих се долази до фамозна 22 гласа, колико је потребно за већину, односно смјене, с тим да треба постојати и довољна ентитетска подршка. Све карте углавном држи ХДЗ БиХ из којегje, ипак, потврђено партнерство са СНСД-омкоји, с друге стране, у Дому народа са три делегата диктира темпо рада.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.