Хрватска легализује лаке дроге

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Хрватска легализује лаке дроге

РИЈЕКА - Хрватска планира да промјеном кривичног закона укине кривично дјело конзумирање и поседовање мањих количина наркотика.

Прекшајна одговорност и казне до три мјесеца затвора довољна је да би друштво изразило став о неприхватљивости конзумирања дроге, сматра хрватски министар Орсат Миљенић.

Измјенама Кривична закона Министарство правосуђа намјерава да укине одредбе које су кажњавале и најмање поскедовање најмањих количина опојних дрога.

Уз низ закона које је потребно ускладити с новим Казненим законом, који ступа на снагу 1. јануара 2013. године, мјењаће се и тај закон, што ће нова власт искористити да посједовање опојних дрога пребаци из казнене у прекршајну сферу.

"Мишљења сам да је за посједовање дроге за властиту употребу прекршајна одговорност довољна. Максимална казна од три мјесеца затвора, предвиђена Законом о сузбијању злоупотребе дрога, довољна је да би друштво изразило став о неприхватљивости конзумирања дроге. Та је казна пропорционална тежини дјела и прикладнија је од кривичне одговорности јер нема стигматизирајући карактер, не доводи до тога да се овисници или повремени конзументи дроге уписују у казнену евиденцију што им може штетити код укључивања у друштво, а прекршајни закон даје и флексибилније могућности за лечење", рекао је министар правосуђа Орсат Миљенић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.