Фото: Хрвати: Референдум уставно право РС
Бањалука, Сарајево - Клуб Хрвата у Вијећу народа РС заузео је јуче став да одлуком Народне скупштине о расписивању референдума о Дану Републике није повријеђен витални национални интерес хрватског народа.
- Нисмо оспорили ово питање, јер је уставно право да се грађани изјасне на референдуму о питањима за која сматрају да су важна - рекао је предсједник Клуба Хрвата Томислав Томљановић.
Народна скупштина РС прошле седмице је одлучила да 25. септембра буде одржан референдум као посљедица одлуке Уставног суда БиХ из новембра прошле године којом је дио Закона о празницима РС, који се односи на обиљежавање 9. јануара као Дана Републике, проглашен неуставним.
Члан Предсједништва БиХ из РС Младен Иванић каже да је јасно да о референдумском питању нема никаквог спора. Коментаришући позив бошњачких посланика у Парламенту БиХ да предсједавајући Предсједништва и Савјета министара БиХ Бакир Изетбеговић и Денис Звиздић организују састанак због референдума у РС, Иванић је казао да би волио да су затражили посебан састанак када су покушали да укину Дан РС, јер би онда били конзистентни.
- Сада сазивају састанке поводом референдума да би се додворили својој јавности. Колеге из ФБиХ морају да науче да и ми имамо своје вриједности иза којих чврсто стојимо и од којих нећемо одустати. Када би неко покушао да уништи 9. јануар, увијек има варијанта којом он може да остане. Ја бих промијенио Закон о празницима РС и само умјесто закон о празницима написао закон о светковинама и у њему би остао 9. јануар, док бих у посљедњем члану написао да доношењем тог престаје да важи Закон о празницима - истакао је Иванић наводећи да би тиме све остало исто, а била би испоштована одлука Уставног суда БиХ.
Иванић није желио да коментарише изјаву потпредсједника СДС-а Мирка Шаровића да референдум генерално не може ништа да промијени.
- Немам ништа против иницијативе СНСД-а о формирању заједничког референдумског штаба ако за то постоји потреба. Није ми баш драго што се референдум одржава седам дана прије избора, али штаб би допринио смањивању злоупотребе референдума за изборе - казао је Иванић.
Генерални секретар СНСД-а Лука Петровић је изјавио да је референдум од највећег националног и историјског значаја за Србе.
- Није ми јасно зашто Шаровић има потребу да се правда политичким партнерима у Сарајеву. Ко има право да каже да воља народа не обавезује никога и не може ништа да промијени? Воља народа је увијек била и биће императив за СНСД и ми ћемо се након референдума у складу са том вољом понашати - рекао је Петровић.
Потпредсједник Народне скупштине РС Ненад Стевандић оцијенио је да Бошњаци савршено добро знају да РС по Уставу има право на одржавање референдума о Дану Републике.
- Боље од осталих знају да је овај механизам уставна материја - навео је Стевандић и поновио да ће референдум бити одржан без обзира на противљења.
Министар безбједности БиХ и функционер СДС-а Драган Мектић изјавио је да не види разлог за тражење контрамјера ако је нешто у складу са Уставом и законом. Високи функционери СДА негирали су за федералне медије спекулације да ће као контрамјеру организовати референдум о укидању РС, али су нагласили да ОХР не смије дозволити референдум у РС. У Клубу Бошњака у Вијећу народа најавили су вето на одлуку Народне скупштине о расписивању референдума.
Комисија за спровођење референдума у РС полако почиње са радом, а њени чланови истичу да је пред њима велики посао за који немају превише времена. Комисија броји девет чланова које је изабрала Народна скупштина РС.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.