Го­ри­во нај­скупље у посљедњих 15 го­ди­на

Маријана Миљић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Го­ри­во нај­скупље у посљедњих 15 го­ди­на

БAЊAЛУ­КA - На бен­зин­ским пум­па­ма у Ре­пу­бли­ци Српској ли­тар го­ри­ва од да­нас ће би­ти скупљи од пет до де­сет фе­нин­га, а но­ве ци­је­не су нај­ви­ше у посљедњих 15 го­ди­на.

Ово је “Гла­су Српске” пот­врдио пред­сје­дник Удру­жења уво­зни­ка и дис­три­бу­те­ра наф­те и наф­тних де­ри­ва­та РС Ву­ка­шин Вој­но­вић и до­дао да је гла­вни ра­злог за пос­купљење на бен­зин­ским пум­па­ма раст ра­фи­не­риј­ских ци­је­на.

Во­ји­но­вић је на­гла­сио да ће у про­сје­ку го­ри­во пос­ку­пје­ти за осам фе­нин­га по ли­тру, што ће до­вес­ти до то­га да ће, на при­мјер, на бен­зин­ским пум­па­ма “Пе­тро­ла” умјес­то до­са­дашњих 2,43 КМ, од са­да за ли­тар го­ри­ва би­ти по­тре­бно и 2,50 ма­ра­ка.

Во­ји­но­вић је до­дао да ће, иако ци­је­не на бен­зин­ским пум­па­ма ју­че ни­су би­ле фор­ми­ра­не, од да­нас “евро­ди­зел” ко­шта­ти од 2,45 - 2,5 ма­ра­ка, а бен­зин од 2,40 до 2,45 КМ.

 - Ово пос­купљење до­ве­ло је до нај­ви­ших ци­је­не го­ри­ва по­сли­је ра­та. Је­ди­но су за ври­је­ме ра­тних деј­ста­ва у Српској би­ле не­што ви­ше ци­је­не го­ри­ва. По­сли­је ра­та ци­је­не су па­ле и за ли­тар го­ри­ва је кра­јем 90-их го­ди­на про­шлог ви­је­ка би­ло по­тре­бно из­дво­ји­ти од 0,70 до 0,80 ма­ра­ка, али је од та­да при­мје­тан стал­ни тренд рас­та на бен­зин­ским пум­па­ма - ре­као је Во­ји­но­вић.

На­гла­сио је да ће пре­ма про­гно­за­ма и де­ша­вањима у сви­је­ту ци­је­не го­ри­ва у иду­ћем пе­ри­оду има­ти тренд бржег рас­та.

- Aко се нас­та­ви не­по­вољна си­ту­аци­ја и даљи раст ци­је­на у ра­фи­не­ри­ја­ма, ци­је­на ли­тре го­ри­ва у иду­ћем мје­се­цу у Српској ће  дос­ти­ћи и три мар­ке - ре­као је Вој­но­вић.

Пред­сје­дник Удру­жења вла­сни­ка бен­зин­ских пум­пи РС Во­јин  Ми­тро­вић на­по­ме­нуо је да је за бен­зин прет­хо­дних да­на тре­ба­ло из­дво­ји­ти од 2,28 до 2,35 КМ, док је ли­тар евро­ди­зе­ла ко­штао  од  2,30 и 2,45 КМ.

- Го­ри­во је пос­ку­пје­ло и по­чет­ком фе­бру­ара, ка­да су ци­је­не на пум­па­ма у РС у про­сје­ку ско­чи­ле изме­ђу пет и осам фе­нин­га - ре­кли су у овом удру­жењу.

У По­кре­ту по­тро­ша­ча РС ка­за­ли су да је пос­купљење на бен­зин­ским пум­па­ма нео­прав­да­но, те да би стал­ни раст ци­је­на го­ри­ва мо­гао за со­бом по­ву­ћи та­лас пос­купљења жи­во­тних на­мир­ни­ца.

- Ка­да ци­је­не го­ри­ва у сви­је­ту па­да­ју, на бен­зин­ским пум­па­ма у Српској се не ми­јењају, а док се при­ми­је­ти бла­ги раст ци­је­на наф­та­ши фор­ми­ра­ју одмах ви­ше цје­но­вни­ке свих врста го­ри­ва - ре­кли су у По­кре­ту по­тро­ша­ча РС.

Сви­јет

Си­ро­ва наф­та ју­че је у Њујор­ку по­јеф­ти­ни­ла и са­да ба­рел ко­шта не­што ви­ше од 100 до­ла­ра.

За­ли­хе наф­те у СAД рас­ту, што ука­зу­је на то да је тражња и даље сла­ба, а тргов­ци оче­ку­ју да Aме­ри­чки ин­сти­тут за наф­ту и ста­тис­ти­чка слу­жба аме­ри­чког Ми­нис­тар­ства енер­ге­ти­ке да­нас обја­ви из­вје­штај о за­ли­ха­ма “те­чног зла­та” у СAД за про­шлу се­дми­цу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.