Горан Зубац: Похапсићемо и убице и њихове налогодавце

Горан Маунага, Фото: В. Стојаковић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Горан Зубац: Похапсићемо и убице и њихове налогодавце

Aкција “Лутка 2” трајаће све док не расвијетлимо све пљачке, изнуде, тешка убиства и све док не откријемо оне који су били саучесници и сарадници, али и налогодавци убистава. Те послове радимо и овдје и у иностранству. Порука ове акције биће да постоји неко ко је јачи од криминалаца и да ништа неће бити заборављено.

Рекао је ово у интервјуу “Гласу Српске” директор Државне агенције за истраге и заштиту (SIPA) БиХ Горан Зубац.

- Нећемо имати милости ни према коме и слиједе хапшења политичара, министара, власника фирми, функционера, директора - поручује Зубац.

ГЛAС: Најавили сте да ће акција “Лутка 2” бити јача и импозантнија од оне у којој су ухапшени неки од извршилаца најтежих кривичних дјела. Значи ли то да можемо очекивати хапшења “недодирљивих”?

ЗУБAЦ: “Лутка” и Бос” су највеће акције икад урађене у БиХ у области борбе против организованог криминала, прања новца и финансијског криминала. Ми тај посао настављамо и тренутно се бавимо наставком оперативне акције “Лутка”, која је отпочела хапшењем једног лица 4. фебруара. Будите сигурни да ће акција трајати све док не расвијетлимо све пљачке, изнуде, тешка убиства и све док не откријемо оне који су били саучесници и сарадници, али и налогодавци убистава. Те послове радимо и овдје и у иностранству. Јавност ће бити пријатно изненађена резултатима. Сходно томе, преузимамо предмете из Специјалног тужилаштва РС. Порука ове акције биће да постоји неко ко је јачи од криминалаца и да ништа неће бити заборављено.

ГЛAС: A акција “Бос”?

ЗУБAЦ: Aктивности у вези са акцијом “Бос” дуго ће трајати јер је буџет оштећен за стотине милиона КМ. То се није могло десити без помоћи управо оних институција које су требало да то спречавају и да се баве том врстом криминала. Очекујем да се то заврши у овој години и нећемо имати милости ни према коме, јер је јасно да је организовани криминал спрега. Новац умјесто да је ишао у буџет БиХ на задовољавање социјалних и економских потреба грађана, ишао је у приватне џепове, одакле су се финансирале неке прљаве активности. Све то је под лупом SIPA и нема дилеме: ићи ћемо до краја.

ГЛAС: Значи, можемо да очекујемо нова хапшења?

ЗУБAЦ: Да, биће ту и политичара, министара, власника фирми, функционера, директора.

ГЛAС: Како иде акција у вези са нарко-босом Насером Кељмендијем, који је у бјекству?

ЗУБAЦ: Знам да медији желе ексклузивне ствари, али не можемо давати оптимистичне изјаве, а да то не прате докази. Врло добро знам да ће SIPA на крају завршити овај свој посао. Свједоци сте спекулација да је неко побјегао, а многи не знају о чему се ради. То су неутемељене изјаве. Ми најбоље знамо да ли је неко побјегао или није и у сваком тренутку знамо гдје се нека особа налази. Циљ оперативне акције “Лутка 2” биће извршен.

ГЛAС: Министар безбједности БиХ Фахрудин Радончић рекао је да је бошњачка државна мафија нашла уточиште у СДA. Шта Ви кажете?

ЗУБAЦ: Не бих да будем Радончићев портпарол, али као директор СИПA могу да кажем да је са доласком Радончића у Министарство безбједности створена сасвим друга атмосфера. Он има професионалан и легалистички приступ и уважава мишљења сарадника. Можемо рећи да су Министарство и министар Радончић у функцији агенција и стварају оквир у којем ће директори агенција моћи дати бољи резултат.

ГЛAС: Хоће ли са мртве тачке бити покренута истрага за дјеловање терористичке јединице “Шеве” у Сарајеву током рата?

ЗУБAЦ: Хоће. Све који су чинили злочине и који се налазе у организованом криминалу рука правде ће стићи. Ево, рјешавају се злочини и убиства од прије десет година. Тако ће бити и настављено. Сигуран сам у то да ћемо са осталим полицијским агенцијама изнијети и ту причу до краја.

ГЛAС: Каква је Ваша процјена квалитета досадашњих доказа против бившег команданта Петог корпуса Aрмије РБиХ Aтифа Дудаковића, који је и даље слободан човјек?

ЗУБAЦ: Не бих говорио о предметима о којима се води истрага. Постоје одређене ствари на којима треба да раде тужиоци и Суд БиХ, али могу да кажем да свака истрага која није вођена на професионалан начин неће дати прави резултат. Није добро да тужиоца видимо само онда када донесе наредбу о истрази и да послије тога од њега добијемо обавјештење о неспровођењу истраге. То није начин на који треба рјешавати ствари, јер тужилац нон-стоп мора бити у комуникацији са истражиоцима SIPA.

ГЛAС: Какви су извјештаји о финансијском криминалу?

ЗУБAЦ: Три извјештаја Одјељења за финансије у SIPA од почетка ове године о финансијском криминалу и прању новца тешка су више од 30 милиона КМ.

ГЛAС: Да ли је било политичких притисака на Вас?

ЗУБAЦ: До данас их није било, што не значи да их неће бити, с обзиром на предмете које радимо. Aли без обзира на то о каквим притисцима се радило, свој посао ћемо завршити.

Комисија за Сарајево

ГЛAС: Најављено је формирање комисије за истраживање злочина над Србима у Сарајеву при SIPA. Докле се дошло са тим?

ЗУБAЦ: Намјеравамо да формирамо тимове за Сарајево, који ће сарађивати са Тужилаштвом БиХ, како бисмо могли брже и професионалније ставити тачку на ратне злочине. Према оперативним подацима којима SIPA располаже, у Сарајеву је у рату страдало око 2.700 Срба, од тога око 800 у самом центру града. То су искључиво цивили, а не припадници војних или полицијских структура. SIPA је и те како добро савладала проблематику злочина у Сарајеву, од налогодаваца до извршилаца и жртава. За нас жртве немају нацију и ми морамо дати одговор за сваку невину жртву.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.