Годишњица: Дан кад је Сарајево признало Републику Српску

СРНА
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Годишњица: Дан кад је Сарајево признало Републику Српску

БИЈЕЉИНА - Министри спољних послова СР Југославије, Хрватске и муслиманске владе у Сарајеву постигли су у Женеви 8. септембра 1995. године договор о подјели БиХ на два ентитета Републику Српску и Муслиманско-хрватску Федерацију, те о основним уставним принципима.

Министар спољних послова промуслиманске унитаристичке владе Харис Силајџић признао је Републику Српску, основану 9. јануара 1992. године, као конститутивни дио нове БиХ.

Након тога, у Дејтону, у новембру исте године, потписан је споразум који је потврдио договор из Женеве, који је потписала и Република Српска.

Према том споразуму, БиХ је подијељена по принципу 51 одсто за Федерацију БиХ /ФБиХ/, а 49 одсто за Републику Српску.

За нову БиХ предвиђено је свега неколико функција и наведено да све што није изричито стављено у надлежност БиХ припада Републици Српској и ФБиХ.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.