Гласање за предсједника Русије у Сарајеву и у Бањалуци

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Гласање за предсједника Русије у Сарајеву и у Бањалуци

САРАЈЕВО, 3. МАРТА (СРНА) - Руски држављани моћи ће сутра, уз важећи пасош, гласати у Сарајеву и Бањалуци на изборима за предсједника Русије - саопштено је из Амбасаде Руске Федерације у БиХ.

Гласање држављана Русије у Сарајеву биће омогућено од 8.00 до 20.00 часова у згради Амбасаде Руске Федерације у Улици Уријан Дедина 93.
       
Држављани Русије са правом гласа у Бањалуци моћи ће од 8.00 до 14.00 часова гласати у згради руског предузећа “Оптима група” у Улици Краља Алфонса Осмог 37.
       
Кандидати на предсједничким изборима су Владимир Путин из Јединствене Русије, Генадиј Зјуганов из Комунистичке партије, Сергеј Миронов из Праведне Русије, Владимир Жириновски из Либералне демократске странке Русије и независни кандидат Михаил Прохоров.

Закон о предсједничким изборима прописује да побједник мора добити више од 50 одсто гласова изашлих бирача, а уколико се то не догоди два кандидата која су добила највише гласова иду у други круг.

Како преноси руски медији, резултати посљедњих испитивања јавног мњења у различитим анкетама показују да другог круга избора највјеројатније неће бити, јер је рејтинг лидера Јединствене Русије Путина негдје око 55 одсто и даје му могућност да побиједи у првом кругу.

Путин је на предсједничким изборима 2000. године освојио 53 одсто гласова, а 2004. године 71 одсто. Његов насљедник Дмитриј Медведев је 2008. године добио 70 одсто гласова на изборима на којима се Путин, према тадашњим уставним одредбама, није могао кандидовати.

Предсједнички кандидат Генадиј Зјуганов један је од организатора обнове Комунистичке партије који је јануара 1995. године изабран за предсједника Централног комитета. Зјуганов је на изборима 2008. године био други, пошто је за њега гласало 17,22 одсто бирача.

Сергеј Миронов из Праведне Русије је од 2001. до 2011. године обављао дужност предсједника Савјета Федерације, односно предсједника Горњег дома руског парламента. Праведна Русија је на изборима у децембру 2011. године, према званичним подацима, освојила 13,24 одсто гласова бирача.

Владимир Жириновски је 1990. године основао је Либерално-демократску странку Русије и прије револуционарних промјена 1991. године је представљао озбину конкуренцију демократи Борису Јелцињу и комунисти Владимиру Ришкову. Предизборна агитација Жириновског одвија се под паролом “Жириновски или ће бити горе”, а у прошлости је пријетио да ће да отме Аљаску од САД.

Независни кандидат Михаил Прохоров је, према листи часописа “Форбс”, међу пет најбогатији руских милијардера, и познат је по томе што је власник НБА клуба ''Њу Џерси нетс''. Прохоров је предсједавајући највећег руског произвођача злата, компаније “Полиус голд”.

Очекује се да ће предсједничке изборе у Русији пратити 600 међународних посматрача, укључујући Посматрачку мисију ОЕБС-а, посматрачку делегацију Европског парламента и Парламентарне скупштине Савјета Европе, те више од 4 000 новинара.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.