ФЗО Српске одговорио на оптужбе ПДП-а: За све уговорене респираторе постоји препорука здравствене струке

Г.С.
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: ФЗО Српске одговорио на оптужбе ПДП-а: За све уговорене респираторе постоји препорука здравствене струке

Фонд здравственог осигурања Републике Српске је приморан да реагује на очигледне политичке приче које су инструисане малим политичким амбицијама у циљу да се узнемири јавност пласирајуће нетачне и малипулаторске информације.

Након олако пласираних неистина ти исти политичари ће се сакрити своју мишију рупу у којој су и били за вријеме пандемије вируса корона и када се цијели свијет и Република Српска суочила са борбом за здравље сваког појединца, саопштено је из Фонда.

И зато у циљу објективног информисања, цјелокупној јавности из Фонда дају на увид податке о набавци респиратора за потребе здравственог система:

Фонд здравственог осигурања Републике Српске за потребе здравственог система и у циљу спашавања живота грађана Републике Српске по налогу Републичког штаба за ванредне ситуације уговорио 165 респиратора различитих модела и конфигурација.

За све уговорене респираторе постоји препорука здравствене струке, тачније мишљење Универзитетско – клиничког центра Републике Српске да је ријеч о медицинским апаратима које испуњавају све стандарде квалитета и да су намијењени за лијечење пацијената на интезивној њези.

Ситуација је налагала да се брзо реагује и Фонд је од више провјерених извора како у Кини, тако и у другим земљама ступио у контакт да обезбиједи набавку медицинске и заштитне опреме, те су преко овлаштене фирме као техничке подршке успјели да набаве респираторе.

О томе су већ прије више од мјесец дана обавјестили јавност на овом линку и тако били међу првим институцијама која је јавно објавила шта је све набављено и који су привредни субјекти преко којих је набављена медицинска и заштитна опрема у циљу спречавања ширења вируса корона.

Конкретно, када је ријеч о цијенама, ради се о сљедећем:

- 85 респиратора - преносиви са припадајућим колицима, ЈЏ100 су уговорени по цијени од 49.500 КМ без ПДВ-а.;
- 30 респиратора пнеуматски електрични – Боарав 5000 Д уговорени по цијени од 66.700 КМ без ПДВ-а
- 50 вентилатора за интезивну његу – ВГ 70 уговорено по цијени од 134.455,12 КМ без ПДВ-а, а ради се о најквалитетнијем моделу респиратора који је у том тренутку био доступан на свјетском тржишту, али и код добављача;

Из Фонда наводе да оно што одговорно могу да тврде јесте да је Фонд и у пандемији вируса корона настојао да уз максимално рационално и ефикасно трошење јавних средстава да за здравствени систем обезбјиеди оне апарате који задовољавају стандарде квалитета, а да се при томе обезбиједи и најбоља екомонска понуда у датом тренутку и датим околностима.

Познато је да су се због експлозивног ширења вируса корона у свијету, све земље окренуле ка Кини као једном од највећих свјетских произвођача респиратора и заштитне опреме, а отежавајућа околност била је и забрана Европске уније за извоз медицинске опреме за земље које нису чланице ЕУ.

Примјера ради, респиратори са потрошним материјалима прије пандемије у кинеским творницама су се могли набавити по цијени од 16.000 долара , а у јеку пандемије набавна цијена је "нарасла" и до 70.000 долара у зависности од врсте респиратора, према информацијама које је Фонд добијао од фондова у окружењу, али и других институција које су за вријеме пандемије набављале ову робу.

Чак су се референтни научни чланци, попут Петерсоновог института за међународну економију бавили овом тематиком и истакли да је цијена респиратора и хирушких маски у односу на јануар 2020. године у марту чак утростручена.

Тако да је немогуће у јеку епидемије када цијели свијет набавља једну те исту робу поредити цијене које су биле прије епидемије, или када се медицинска опрема набавља у "нормалним" околностима.

Исто тако, постоји велики број респиратора различитих модела и конфигурација и сваки од њих има цијену која је различита и зависи о ком моделу и спецификацијама је ријеч.

Дакле, Фонд је уз максималну одговорност и рационалност трошења јавних средстава приступио задатку који је пред нама био постављен, а као резултат имамо чињеницу да је здравствени систем у периоду иза нас функционисао, без већих посљедица по систем и здравље људи.

Тако да су све одлуке биле мотивисане искључиво општим интересом и жељом да се на најбољи могући начин заштити здравље сваког поједница.

Из Фонда наглашавају да су увјерени у исправност свих њихових предузетих активности, посебно из разлога што је данас ширење вируса корона у заједници стављено под контролу, а да је, при томе, здравствени систем у потпуности очуван.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.