Фајон: Велики притисак за увођење виза земљама западног Балкана

Вечерње новости
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Фајон: Велики притисак за увођење виза земљама западног Балкана

Брисел - Посланик Европског парламента Тања Фајон упозорила је да постоји забринутост у ЕУ због прилива лажних азиланата из западног Балкана, али да због неслагања у ЕУ још не треба бринути да ће поново увести визе.

- Европа и даље изражава забринутост због великог прилива лажних азиланата из Србије и других земаља западног Балкана. Али, стицајем околности, због унутрашњих неслагања у ЕУ на линији Европски парламент - Европска комисија - Европски савјет, не би требало бринути да би визе ускоро могле поново да буду уведене - рекла је Фајонова за “Вечерње новости”.

Као садашњи извјестилац “из сјенке” европских социјалиста за суспензију безвизног режима, она је поручила да се договор у зачараном европском троуглу - не назире.

- Још преговарамо о механизму за привремену суспензију, на основу документа Европске комисије, који се пред нама налази већ двије године. Прошле недјеље смо поново имали тројни разговор, али нисмо успјели да пронађемо заједнички став - навела је она.

Према њеним ријечима, нарочито су отворена питања око улоге ЕП у процесу одлучивања

- Парламент тражи да у процедури, при евентуалном поновном увођењу виза, има исту законодавну улогу као и приликом њиховог укидања. Ми смо против поједностављене процедуре. Желимо да постоји још једна кочница, да нека од држава чланица ово питање евентуално не би злоупотријебила због политичких интереса - казала је Фајонова.

Преговори, засад, нису успјели, додала је.

- Сада смо се сви вратили у своје институције да разговарамо о томе гдје бисмо још могли да направимо одређени компромис. Тешко је рећи да ли ћемо, уопште, постићи договор - сматра Фајонова.

Према њеним ријечима, отворено је неколико питања, а преговара се, на примјер, и о томе колико година послије укидања виза нека држава чланица може одређеној земљи да суспендује безвизни режим.

- Парламент предлаже три године, а Европски савјет чак, седам. Конкретно, када би, на примјер, Њемачка одлучила да Србији поново уведе визе, то би, на основу садашњег приједлога Европског савјета, могла да учини до краја 2016. Послије тог рока, све би ишло далеко теже. Када би прошао наш приједлог, то би значило да се, због истека рока, ова мјера данас више не би уопште односила на Србију, а не би биле угрожене ни остале земље западног Балкана. Али, бојим се да у овом дијелу уопште нећемо доћи до договора, јер Европски савјет сигурно неће много попустити - казала је Фајонова.

Притисак земаља чланица и Европског савјета је веома велики, навела је она.

- Траже да се мјера усвоји што је прије могуће, на основу чега би добили могућност да уводе привремену суспензију за било коју трећу земљу, не само за западни Балкан - рекла је Фајонова.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.