ЕУ: Јатаци калифата ИД на Балкану, 10 милиона евра за борбу против радикализма

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: ЕУ: Јатаци калифата ИД на Балкану, 10 милиона евра за борбу против радикализма

Брисел - Европска унија ће са 10 милиона евра помоћи земље Западног Балкана да се изборе са исламском радикализацијом и приливом терориста.

То је предложила Европска комисија (ЕК) у склопу осjетног јачања битке против тероризма на тлу Европе, а посебно је указано и на хитно активирање плана о сарадњи ЕУ и држава Западног Балкана у спречавају шверца ватреног оружја које се у великим количинама из тог региона шверцује у Унију.

Нове предложене мjере ЕУ треба да укључе и досад недовољну обавjештајну сарадњу и размjену информација између самих чланица Европске уније, што би се одвијало “у најстрожој повjерљвости” преко ЕУ полицијске агенције Еуропол, а у склопу Европског антитерористичког центра.

Чланице ЕУ и Комисија су истовремено, како је указала и портпаролка у ЕК Маја Коцијанчич, “осудиле страшни и злочиначки напад” исламског терористе на полицијску станицу у Зворнику и подвукле да је то “напад на институције БиХ које дjелају да би заштитиле и осигурале интересе народа БиХ”.

Високи функционер ЕК задужен за битку против тероризма Жил де Керков је недавно у расправи о безбjедности у Европском парламенту ставио до знања да се прати дjеловање исламских терориста у Босни и Херцеговони.

На питање да ли нове мјере за сарадњу са Западним Балканом у циљу сузбијања тероризма значе да се види и опасност ширег повезивања исламских екстремиста у или преко региона, што је македонски предсједник Ђорђе Иванов својевремено назвао “претњом балканског калифата”, европски дипломатски извори су узвратили да “баш таква сазнања не постоје”.

Предочили су, међутим да скровишта и јатаци исламских терориста, укључујући Ал-каиду и “калифат” тзв. Исламске државе, дијелом постоје на простору Западног Балкана, нарочито у БиХ, Албанији, Косову, па и Македонији, јер је одатле у редове “Исламске државе” у Сирији и Ираку регрутовано више стотина екстремиста.

Европске дипломате су рекле да томе у прилог свједочи и чињеница да су бугарске власти недавно на бугарској територији ухапсиле исламске екстремисте који су путовали за или из Ирака и Сирије.

У документу ЕК Европски програм за безбједност 2015-2020 се такође подвлачи да је “кријумчарење оружја прерасло у крајње опасне спољне размјере, јер се велике количине ватреног оружја шверцују у ЕУ из суседних земаља гдје и даље постоје велике залихе војног наоружања.

И, како се наводи, “недавни оперативни акциони план с државама на Западном Балкану мора се у пуној мјери спровести и, ако се покаже да је дјелотворан, применити и на друге сусједе, посебно на Блиском истоку и сјеверу Африке”.

Званичници у Бриселу су указали на поруку ЕК да су “недавни терористички напади на људе и вриједности Европе били утаначени преко граница”.

“То показује да се морамо заједно борити да осујетимо те пријетње... а прекогранични изазови доводе у питање способност појединих земаља да се с тим боре, тако да то захтјева подршку ЕУ да се изгради повјерење за сарадњу, размјењују информације и заједнички дјелује”, навели су.

У ЕУ је то, како су примјетили, постало високо осјетљиво политичко питање и због тога што, како показују најновији налази Еуробарометра, скоро поливина грађана европске 28-орице сматра да је тероризам главна невоља с којом је сучељен стари континент.

Нове мјере, које је предложила Европска комисија у склопу Европског програма за безбједност 2015-2020, превасходно би биле усредсређене на битку против тероризма, организованог криминала и сајбер криминала, као и спречавање екстремистичке исламистичке индоктринације преко интернета.

Европска комисија наводи да ће “ојачати подршку партнерским земљама да се ухвате у коштац с изазовима тероризма” и прецизира да ће пет милиона евра бити намијењено за спречавање “радикализације на подручју Сахела и Магреба”, а још пет милиона евра за спречавање доласка исламских терориста у ЕУ са Западног Балкана, сјевера Африке и блиског истока.

Предлоге Комисије у Бриселу треба у мају да потврди Савјет министара ЕУ, а висока представница ЕУ Федерика Могерини је изјавила да “овим новим предлозима желимо да партнерима ЕУ помогнемо да се ухвате у коштац с тероризмом, сукобима, трговином људи и екстремизмом.

Комесар ЕК за унутрашње послове и миграцију Димитрис Аврамопулост је упозорио да су темељите мјере нужне зато што “нема безбедности без слободе, али ни слободе без безбједности”.

 

Брисел очекује темељну истрагу напада у Зворнику

Европска унија очекује темељну истрагу о терористичком нападу у Зворнику, када је један полицајац погинуо, а двојица рањена.

“Очекујемо темељну истрагу и блиску сарадњу надлежних служби у Босни и Херцеговини на свим нивоима”, изјавила је Маја Коцијанчић, портпарол високе представнице Европске уније за спољну политику и безбједност Федерике Могерини.

Она је на конференцији за новинаре подсјетила да је ЕУ преко своје канцеларије у Сарајеву јуче оштро осудила напад на полицијску станицу у Зворнику.

Нападач је погинуо у размјени ватре са полицијом, а како се претпоставља био је повезан са исламистичким групама са Блиског истока.    

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.