
БАЊАЛУКА, САРАЈЕВО - Руководства три статистичке институције у БиХ поново отворено преговарају о измјени Закона о званичној статистици, који потиче још од Педија Ешдауна на позицији високог представника, али још нема договора о комплетном тексту новог акта, јер ентитетски заводи и даље имају недоумица у вези са предложеним рјешењем.
Да је постојећи Закон о званичној статистици још у фокусу објелодањено је у плану рада Агенције за статистику БиХ за ову годину, а који је крајем прошле усвојен у Савјету министара.
У том документу пише да су у протеклом периоду статистичке институције покушавале усагласити предложену верзију закона о званичној статистици БиХ од стране Агенције те да је текст у значајној мјери коригован у складу са сугестијама ентитетских завода за статистику. Током рада на овом питању је, како даље наводе, а узимајући у обзир да је остало низ отворених питања у вези са појединим одредбама закона, затражена и помоћ међународних експерата са циљем давања стручног мишљења на предложену верзију текста. Тако су ад хок консултације у вези са текстом одржане у јануару и фебруару 2024. године у присуству челника и стручног особља Агенције и ентитетских завода за статистику, али и даље постоје извјесне резерве од стране завода у Српској и ФБиХ.
- Ријеч је о мањем броју одредаба, али у исто вријеме веома важним, тако да очекујемо у наредном периоду даље активности на усаглашавању спорних одредаба. Надам се да ћемо уз максималну кооперативност изнаћи најбоља рјешења и за преостале неусаглашене одредбе и послати приједлог закона у процедуру усвајања у 2025. години - наведено је у плану рада Агенције из које до закључења овог броја "Гласа" нису стигли одговорити на питања шта је и даље спорно када је ријеч о тренутној верзији текста новог закона.
У Републичком заводу за статистику су, с друге стране, за "Глас" појаснили шта би све требало да буде дефинисано тим законом и које су разлике у односу на актуелни који је на снази још од 2004. године.
Закон о статистици БиХ из те године је, наиме, наметнут од стране високог представника 2002, а касније усвојен у неизмијењеном облику у Парламенту БиХ. Са циљем побољшања примјене закона, 2005. године закључен је споразум о примјени јединствених методологија и стандарда при изради статистичких података БиХ, који су потписали представници три статистичке институције и министри финансија са три нивоа власти.
У Заводу за статистику Српске подсјећају да се од доношења поменутог закона 2004, европска и статистика у БиХ знатно измијенила, напредовала те постојећи законски текст не само да није актуелан, него је постао и тијесан оквир који спутава развој статистике. У међувремену, усвојен је Кодекс праксе европске статистике 2011, као и Општи принципи званичне статистике у јануару 2014. године, који захтијевају измјену постојећих законских рјешења.
- У том смислу, представници три статистичке институције у БиХ су током 2021. године радили на припреми новог закона о званичној статистици БиХ, да би отклонили недостатке и уважили захтјеве процеса усклађивања са ЕУ. У тексту закона извршена су побољшања у смислу прецизнијег дефинисања одредаба, међусобних права, надлежности статистичких институција, као и статистичких институција и произвођача званичне статистике, принципи рада на стратешким, програмским и планским документима, методолошким основама, дисеминацији статистичких података, квалитету, повјерљивости и слично - прецизирао је директор Републичког завода Дарко Милуновић.
Подсјећа и на раније покушаје измјене Закона о статистици БиХ 2012. и 2016. године, али није постигнута сагласност о тексту и до измјена није ни дошло.
- Постојећи закон је донесен у специфичним друштвеним и политичким околностима, са евидентно централистичким рјешењима која се односе на улогу Агенције за статистику БиХ. Став завода је да се приликом израде закона мора уважити принцип територијалне административне организације и подјеле у БиХ, који је у складу са принципима децентрализације, посебно кад је у питању надлежност за вршење статистичке дјелатности, прикупљање, обраду, размјену података те заштиту повјерљивих података. У том смислу, завод је на поједине одредбе које су предложене, а које би биле супротне интересима завода, ставио резерву - закључио је Милуновић.
У Републичком заводу сматрају и да актуелни европски моменат у БиХ тражи промјену постојећег закона.
- Прилагођена општа процјена државног статистичког система БиХ (АГА), коју су радили експерти Европске уније, показала је да би поједина рјешења у постојећим законима о статистици требало да се мијењају те су поменути експерти дали и одговарајуће препоруке, од којих је одређени број квалитетан и примјењив на статистички систем у БиХ и Републици Српској. Осим тога, закон би требало ускладити и са правном тековином Европске уније, будући да је БиХ у међувремену стекла статус кандидата - закључили су у заводу.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.