Фото: Допринос за обнову РС остаје до краја године
Бањалука - Управни одбор Фонда солидарности за обнову РС донио је у петак једногласну одлуку да наплата посебног доприноса солидарности у корист санације посљедица прошлогодишњих поплава буде продужена до краја године, али да га више не плаћају пензионери и радници са минималном платом.
Закон о посебном доприносу за солидарност предвиђао је да од нето плате радника и послодаваца буде издвајано по 1,5 одсто за Фонд солидарности до краја маја ове године, те да одређени износ, у зависности од висине пензија, издвајају и пензионери. Министар финансија РС Зоран Тегелтија рекао је након сједнице Управног одбора Фонда солидарности да је разматран преднацрт закона о измјенама Закона о посебном доприносу за солидарност.
- Усагласили смо став да примјена овог закона буде продужена до краја 2015. године, с тим да се из обавезе плаћања доприноса за солидарност искључе све категорије пензионера и радници који примају минималну плату - истакао је Тегелтија.
Процијењено је да ће по овом основу до краја године бити прикупљено око 43 милиона КМ.
- Сви чланови Управног одбора сматрају да при расподјели овог новца међу приоритетима треба да буду привредни субјекти који су претрпјели штету, а за које до сада није издвајан новац - истакао је Тегелтија.
Он је рекао да управо привреда даје највећи дио новца и да се за њу мора обезбиједити дио из Фонда солидарности.
- Дио новца мора да буде издвојен и за локалне заједнице за одбрану од поплава како би финансирале процесе експропријације који су скупи јер су насипи који треба да буду изграђени велики и јер је потребно учешће градова и општина у пројектима које финансирају међународни донатори - нагласио је Тегелтија и додао да је Управни одбор одлучио да око два милиона КМ буде инвестирано у градњу и санацију насипа у Лопарама, Модричи и Бијељини.
Управни одбор је одлучио да за санацију посљедица поплава у пољопривредној производњи буде издвојено 12,5 милиона КМ, а идуће седмице газдинствима која су имала најмању штету биће исплаћено седам милиона.
- Онима који су имали највећу штету у идућих 30 дана биће исплаћено додатних пет милиона - рекао је Тегелтија и додао да ће заједно са раније одобреним новцем за сјеменски материјал, робу и дизел гориво из Фонда бити издвојено 17 милиона директне помоћи пољопривредницима.
Начелник Шамца и члан Управног одбора Саво Минић рекао је да је за локалне заједнице веома битно да се продужава наплата доприноса за солидарност.
- Након подјеле ваучера, чија је вриједност у Шамцу била 13,5 милиона КМ, на терену смо завршавали инфраструктурне пројекте. До сада је у Шамац уложено око 28 милиона марака - рекао је Минић.
Он је додао да се ради обалозаштита, за шта је битан предуслов рјешавање имовинско-правних односа, те да је слично стање и у другим локалним заједницама.
- УНДП планира још улагања у локалне заједнице, али са учешћем градова и општина, тако да је то још један од разлога за продужетак оваквог начина финансирања Фонда - нагласио је Минић.
До сада је на рачуне за помоћ поплављеним подручјима прикупљено 112,05 милиона КМ, од чега је Фонду солидарности уплаћено око 94 милиона. Од посебног доприноса за солидарност прикупљено је 68,5 милиона КМ.
Са рачуна Фонда до сада је исплаћено око 77,5 милиона за испоручену робу грађанима по основу електронских картица и обнову путне и жељезничке инфраструктуре, санацију насипа и друге пројекте попут изградње школе у Црквини код Шамца и санације болнице у Добоју. На рачунима за помоћ поплављеном становништву и санацију штете 12. маја било је остало око 24 милиона КМ. Штета од поплава у РС процијењена је на двије милијарде КМ.
Предсједник Надзорног одбора Удружења привредника “15. мај” Добој Жељко Дујаковић рекао је да ће од Владе и Фонда солидарности РС тражити помоћ, јер је добојска привреда послије поплава на кољенима.
- Потопљено је 690 привредних субјеката, а од тог броја 250 приватника више не ради. Чекали смо годину, али нисмо добили никакву финансијску помоћ и мислим да је доста чекања - каже Дујаковић.
Д. Д.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.