Додик: Жандармерија ће бити успостављена, то није питање странаца

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Додик: Жандармерија ће бити успостављена, то није питање странаца

Бањалука - Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик поручио је да ће жандармерија бити успостављена у Републици Српској и да то није питање странаца.

Додик је рекао да ће жандармерија моћи да дјелује на цијелом простору Републике Српске, док то резервни састав полиције не би радио.

"Мало више ће нас коштати, али биће далеко ефикасније", рекао је Додик за "Политику".

Он је поновио да у Републици Српској неће бити ниједан мигрантски центар, те упитао какве везе са мигрантском кризом има Савјет за провођење мира, који је недавно одржао сједницу послије које је високи представник рекао да Српска има простора да смјести избјеглице.

"Инцкова Аустрија је поставила ограду, а нама прича шта треба да радимо", рекао је Додик.

Он је истакао да Савјет за провођење мира "може сто пута да одржава сједнице" и да се ништа неће промијенити у оном што напишу високи представник и група окупљена око њега.

"Ставове ПИК-а годинама не читам", додао је Додик, који је напоменуо да то тијело није ни предвиђено Дејтонским споразумом.

Додик је подсјетио на Инцкова помињања бонских овлаштења у Савјету безбједности УН, те истакао како га провоцира да покуша.

"Инцко је можда позван и да одговори зашто нас нема као у Израелу, узимајући у обзир страдање нашег народа у минулом вијеку. Нема нас јер смо гинули у ратовима, протјеривани, јер нас је збрисало етничко чишћење, а НДХ је учинила све да нас затре. Али то не значи да ће било ко нашу земљу насељавати људима који нису добродошли у њиховим земљама", закључио је Додик. 

Срби од БиХ никада ништа нису имали

Предсједавајући и српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је да су у заблуди сви они који олако потежу аргументацију да БиХ не може да се распадне, јер се то већ десило на немогућности да успије, те да Срби од БиХ никада ништа нису имали.

Додик је оцијенио да се вјеровање странцима испоставило као највећи промашај и да је БиХ требало да буде подијељена 1995. године, па би до сада постојала сарадња из које би проистекла стабила и уређена друштва.

Он сматра да би постојала шанса за БиХ када би се уважавала воља сва три народа и ентитета, али да је разградња Дејтонског споразума почела чином његовог потписивања и то увијек на штету Републике Српске никад науштрб Сарајева.

Додик је навео да само Бошњаци покушавају направити неку врсту приче да је то нека држава, али то што им је високи представник дао некаква права није доказ успјеха, јер мора постојати базични договор три народа, којег нема, што је доказ да нема ни државе.

"Оваква БиХ опстаје само зато што у међународном ваздуху постоји замисао да тако треба да буде... Све што се дешава управо потврђује да је ријеч о пропалој држави. На жалост људи који ту живе, БиХ показује немогућност да функционише. Воље нема ни међу Србима, Хрватима ни Бошњацима", рекао је Додик за "Политику".

Он је истакао да бошњачки политички лидери не желе наставак евроинтеграција, јер, како је објаснио, када се уђе у кандидати статус, онда нема високог представника или је његова улога потпуно маргинализована.

Додик је додао да зато Бошњаци то блокирају и кажу како су криви они који неће у НАТО.

"Тврди се да оно што се тражи није чланство у НАТО, већ наводно Национални годишњи програм /АНП/. Али, и то је подвала, какав национални план? То може да буде једино заједнички програм, а не национални. Сада ми треба да полако пристајемо на то да БиХ има свој национални план, па смо слиједом тога сви једно", појаснио је Додик.

Додик сматра да не може на чврстим темељима стајати творевина установљена на идеологији, поготово не на оној коју пропагира Запад који упорно хоће да конституише грађане.

Он је напоменуо да Федерација БиХ не фукционише, да се деградирају избори, а Бошњаци бирају погодног Хрвата, што хоће да наметну и Србима, па су охрабрили себе да имају времена да чекају.

"Ми у Републици Српској не смијемо да испустимо ово што имамо. Они који сједе у Сарајеву у име Срба не смију да дозволе да се деградирају стечена права у одлучивању. Може три пута мање да нас има, али уз овај систем одлучивања увијек ћемо заштити свој народ и Републику", рекао је Додик.

Додик је нагласио да се на примјеру Дрвара, српске општине у Федерацији БиХ, може разазнати како би живио српски народ у БиХ лишен Републике Српске.

Он је поручио да је његова позиција успостављена повјерењем које му је дато на изборима, те да његов посао није да чува своју позицију већ Републику Српску.

"Свима којим нас третирају на некоректан начин морамо да поручимо да то не може тако", нагласио је Додик, те напоменуо да одлазећа њемачка амбасадорка, коју је одбио да прими, није била добра представница своје земље и да је Њемачка погријешила што је послала.

Он је упитао каква је то дипломатија да се мандат проведе радећи све против Републике Српске, избјегавајући сусрете, подгијевајући илузије и увијек причајући против власти и Српске.

"Али, наш однос према одлазећој амбасадорки није наш односе према Њемачкој. Имали смо тешку историју, Срби и Нијемци, и било је нормално да амбасадорка узме и ту чињеницу у обзир долазећи овдје. Уважавам Њемачку, али не и њене људе који и послије свега раде против нас", рекао је Додик.

Говорећи о мађарском премијеру Виктору Орбану са којим се недавно сусрео, Додик је рекао да нема проблем да се види са било ким, јер за њега нема претпостављеног ауторитета, те да је Орбан велики лидер, који је дигао Мађарску и брани вриједности свог друштва.

Одговарајући на питање да ли је Русија једини ослонац Српској, Додик је поручио да је једини ослонац Српској њен народ.

"Када народ изгуби вјеру у Републику Српску, онда јој ни Русија не може помоћи. Русија води уравнотежену политику, без мијешања у оно што су наше политике. Тиме доприносу одржавању БиХ. Градимо своја политичка пријатељства, има их и на Западу. Све је више људи који пишу објективно, насупрот ратним митовима и лажима. На примјер онима о Сребреници, које никада није потенцирао ни Алија Изетбеговић, нити ју је посјетио", каже Додик.

Додик сматра да је неко хтио да направи сребренички мит, који може да буде мит само Бошњацима, те истиче да се зна да су у УН скривани извјештаји и да су Срби на бази лажи окаљани као народ и бомбардовани осиромашеним уранијумом.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.