Фото: Додик: Српска има јасно дефинисане политике у европским процесима
Брисел - Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је уочи сутрашњег састанка у Бриселу да Српска има јасно дефинисане политике и приступ и да нема разлога, нити потребе, да мијења своју позицију, јер је она и раније оцијењена као позитивна.
Он је истакао да Република Српска у европским процесима има јасно дефинисане политике и приступ који је у складу са очекивањима везаним за одлуку "Сејдић - Финци" и европске праксе.
"Неки очекују да би ми могли ићи даље прихватајући неке захтјеве као наводни дио компромиса. Ми смо својим дефинисањем политика и одговором на ова два питања дали свој компромис и даљи компромис на компромис није могућ", поручио је Додик.
Он је оцијенио да је сутрашњи састанак у Бриселу важан, али да се томе више придаје значај него што је реално могуће очекивати, или што је важно са становишта укупних кретања.
"Мислим да је базично питање унутрашњи односи у БиХ и да састанак на овако високом нивоу са европским комесаром за проширење није небитан, већ веома важан догађај, али у сваком случају ријеч је о потпуно конфузним ставовима, прије свега у Федерацији БиХ /ФБиХ/ и нисам сигуран на који начин се могуће кретати кроз овај састанак како би се испунила очекивања ЕУ", рекао је Додик уочи сутрашњег састанка страначких лидера и званичника из БиХ у Бриселу.
Он је истакао да Република Српска сматра да треба деблокирати европске процесе, да оно што тражи Европска комисија није много, те да Српска има јасан и позитиван став у вези са одлуком суда у Стразбуру и питања "Сејдић – Финци", те питања координације.
"Република Српска је веома позитивна и конструктивна у очекивању да се само примијени европска пракса и систем надлежности који постоји у БиХ да се потпуно уважи. На тај начин Српска даје допринос укупним кретањима ка ЕУ", рекао је Додик.
Он је оцијенио да односи у БиХ, прије свега у ФБиХ, у вези са примјеном одлуке "Сејдић - Финци", као и система координације, гдје кантони траже своје мјесто у укупном процесу, представљају додатни проблем рјешавања тог питања.
У Бриселу ће сутра почети трећа рунда дијалога на високом нивоу о процесу придруживања између представника Европске комисије и политичких лидера из БиХ, у оквиру којег ће бити ријечи и о провођењу одлуке "Сејдић-Финци".
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике