Додик: Прослави 9. јануара биће више пријатеља привржених праву Српске

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Додик: Прослави 9. јануара биће више пријатеља привржених праву Српске

БЕОГРАД - Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик потврдио је да на прославу Дана Републике Српске 9. јануара, када се слави 30 година њеног постојања, долазе представници Русије, Кине, Србије, те истакао да ће ове године бити још више гостију и пријатеља који су привржени праву да Српска буде оно што јесте.

Он је нагласио да је до фамозне одлуке "инквизиционог и антисрпског" Уставног суда БиХ која се тиче 9. јануара, на обиљежавање Дана Републике Српске долазио и високи представник, а да се након те одлуке све промијенило.

"Када су укидали Дан Републике Српске рекли су да то вријеђа осјећање муслимана. То није тачно! Скупштина се десила, случајно или намјерно, 9. јануара 1992. године на вјерски празник посвећен Светом првомученику и архиђакону Стефану. Ми остајемо при томе, то је чињеница", изјавио је Додик гостујући на Телевизији "Хепи".

Он је истакао је у протеклих 30 година све било против Републике Српске, али је она опстала.

Додик је нагласио да о томе каква је БиХ говори и то да народи који тамо живе немају ни један заједнички празник, па је чак и уочи ове Нове године пласирана прича у дијелу Федерације БиХ да је Дјед Мраз у БиХ непожељан.

"Ми требамо да се изборимо за оно што је остало. Српска је успјела да се очува на љубави људи. То је фасцинантно. Ми живимо на тој љубави", истакао је Додик.

Додик: Рехабилитовати некадашњи Бергеров приступ

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик оцијенио је вечерас да ће садашњи концепт БиХ, који се показао као неуспјешан, трајати још пар година и да са доласком друге америчке администрације Република Српска треба да рехабилитује приступ некадашњег америчког службеника Сендија Бергера који је говорио о припајању Срба из БиХ Србији као одрживом рјешењу.

Додик наводи да је Бергер, који је 1995. године предводио групу америчких службеника, био реалиста и сматрао да, уколико муслимани не убиједе Србе да треба да остану у БиХ, а Срби у року од три године не искажу жељу да то учине, треба дозволити референдум о њиховом статусу и прихватити реалност да они треба да се припоје Србији, да би то било одрживо и трајно рјешење и усмјерено ка очувању регионалног мира.

Он је напоменуо да је, са друге стране била група дипломата некадашњег америчког државног секретара Мадлен Олбрајт на челу са Ричардом Холбруком који су смисли концепт који се сада показује неуспјешан.

“Њихов концепт је у суштини био лажан. Они су понудили Дејтонски споразум, и у њему дали одређене концесије свима, направили су БиХ од два ентитета и три народа и рекли да смо ми равноправни, али касније у имплементацији све учинили да то није тако”, рекао је Додик за ТВ “Хепи”.

Данашња ситуација је таква да су Хрвати потпуно незадовољни ситуацијом у БиХ, а Срби су потпуно неповјерљиви према тим “добрим намјерама”, прије свега Америке и њихових савезника у којима су они нама понудили споразум а онда све учинили да га извитопере и под плаштом функционалне БиХ направе унитарну и централизовану земљу.

“Мислим да долази вријеме крају тог концепта, да ће тај концепт можда још живјети пар година, двије-три, док је администрације Џозефа Бајдена. Са доласком неке друге администрације ми треба да рехабилитујемо управо овај Бергеров приступ и да не буде то нека злоћа, нешто што смо ми смислили, него је то био један реалистички приступ, о томе је била написана студија”, навео је Додик, те подсјетио да је Бергер био амерички секретар за националну безбједност.

Он је поновио да је око 450 људи у тадашњој америчкој администрацији направили каријере, мотивисане на стеротипима о Србима као лошем народу, реметилачком народу који треба да буде кажњен путем санкција, па на крају и бомбардовањем.

“Ти исти људи се враћају у америчку администрацију са причом о незавршеном послу”, рекао је Додик и напоменуо да је Метју Палмер написао роман “Вук у Сарајеву”, у којем описује како се амерички дипломата враћа у Сарајево да натјера на послушност непослушног “босанског Србина”, који пријети да уруши њихова достигнућа, додајући да је сигурно њега описивао.

Додик је нагласио да је БиХ велика невоља, регресивна идеја, нема никакву визију и историјски дефект на овом простору.

Он је нагласио да је поносан на своје поријекло, да су Срби увијек били на страни идеја о слободи - куће, породице, завичаја, да су се борили за своје вриједности и нису ничије узимали, а тако је и сада.

Додик је поновио да се Српска само тражи да се поштује Устав БиХ, док је Америка оптужује за антидејтонске поступке.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.