Додик: Представници Српске разговарали са најутицајнијим људима Русије

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Додик: Представници Српске разговарали са најутицајнијим људима Русије

Бањалука - Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је вечерас да су представници Српске на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу разговарали са најутицајнијим људима из привредног, пословног и политичког живота Русије.

"Република Српска је годинама присутна на Економском форуму у Санкт Петербургу и до сада је много учинила. Гости форума су представници Кине и лидери политичких партија из цијелог свијета", рекао је Додик за Радио-телевизију Републике Српске.


Он је истакао да је добро да представници Српске на Економском форуму сазнају куда се крећу друге земље и како ће прилагођавати економске политике.

"Са савјетником за спољна питања предсједника Русије Владимира Путина синоћ сам разговарао. Имамо прилику да разговарамо са пословним свијетом, јер је Русија економски конгломерат од свјетског значаја", додао је Додик.

Предсједник Српске је напоменуо да ће на Форуму покушати да рехабилитује питање финансијске сарадње са Русијом.

"Русија је због санкција била доведена у нову политичку и економску ситуацију, али никада није било искључено да се оно што смо раније причали неће једног дана догодити. Не кажем да ће то бити сутра, као што ће многи дочекати, али је ово жива тема о којој ћемо разговарати", рекао је Додик, оцијенивши да је Српска суочена са економским изазовима.

Он каже да је Република Српска заинтересована за добру сарадњу са традиционалним партнерима и да упозна могућности других земаља.

Додик је навео да нема ништа са гледиштима страних амбасада у БиХ због присуства представника Републике Српске на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу и поручио им да на ово гледају како хоће.

"Ово је легитиман и логичан слијед послова, а оно што раде некада није законито и добро у дипломатској пракси, јер се превише мијешају у унутрашње ствари у БиХ", каже Додик, који сматра да ће БиХ пропасти због тога.

Предсједник Српске је поновио да се у БиХ мора поштивати Дејтонски мировни споразум, са чим је сагласна и Русија.

Он је рекао да му је жао што се у Бањалуци није састао са европским комесаром за преговоре о проширењу Јоханесом Ханом, нагласивши да Српска жели више сарадње са западним земљама.

"Била би ми част да сам могао разговарати. Раније сам преузео обавезе и нисам могао то да урадим, али је важно што је Хан био у Бањалуци", додао је Додик, напоменувши да западне земље морају да прихвате реалност да постоји Република Српска и прихвате њене захтјеве.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик налази се у вишедневној посјети Санкт Петербургу гдје присуствује 20. Међународном економском форуму. /крај/бон/сђп

Додик ће се у београду састати са Си Ђинпингом

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да ће у Београду разговарати са предсједником Кине Си Ђинпингом.
"Захвалан сам руководству Србије што ћу имати такву прилику", рекао је Додик за Радио-телевизију Републике Српске.

Кинески предсједник Си Ђинпинг сутра долази у Србију да додатно ојача односе и изнесе намјеру Кине да радикално повећа присуство на Балкану и у Европи.

Додик се налази у вишедневној посјети Санкт Петербургу гдје присуствује 20. Међународном економском форуму.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.