Фото: Додик: Дан Републике Српске биће прослављен веома моћно
БАЊАЛУКА - Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је да му је у овој, али и у свим претходним годинама, било важно да Републици Српској врати достојанство и ојача њено самоувјерење у постојање, те најавио да ће 9. јануар - Дан Републике бити прослављен веома моћно.
Он је навео да ће, поводом 9. јануара, бити одржана свечана академија и да ће бити показано да је Српска и послије 30 година постала свјесна себе и својих уставних овлашћења, уз најављено формирање властитог Високог судског и тужилачког савјета у јануару.
“Важно ми је да људи овдје осјете да Република Српска постоји, да има снагу и да није самопослуга у коју долазе странци и узимају шта хоће. Мислим да сам у томе успио и прекинуо пренос надлежности на ниво БиХ”, рекао је Додик за РТРС.
Он је навео да Српска сада улази у једну нову фазу, у којој ће се показати способном да овлада уставним правима која Устав БиХ даје Републици Српској.
“Ништа ми нећемо од онога што Устав каже да припада БиХ”, поручио је Додик.
Он је истакао да мора да буде преиспитано све оно што је у прошлости урађено насиљем високих представника, њиховим приједлозима или “завртањем руку” домаћим политичарима, а преведено у неку форму сагласности, јер то није било у легитимним и легалним околностима.
“Ради се о покушају градње земље која може да функционише једино у складу са Уставом. Она не може да функционише оваква, а једино још можда има шансе да буде нека државна заједница са елементима који имају високу аутономију”, рекао је Додик.
Он је додао да формирање трећег ентитета није никакво српско додворавање Хрватима у БиХ, већ оцјена да БиХ без таквог “троношца” не може да функционише.
Тим поводом, Додик је упитао зашто Бошњаци не дају Хрватима да имају легитимно представљање на политичком плану, што је негативна порука и Србима.
На питање како је СДС сада прихватљив политичком Сарајеву, Додик је одговорио да је поменута партија постала сателитска захваљујући њеном лидеру Мирку Шаровићу, те да се располаже подацима да су они, који су транспортовали и шверцовали дрогу преко територије Српске, дали вишемилионске износе тој странци за изборни процес.
“Они су себи дозволили да убице око њих буду у изборном процесу и да новац од шверца дрогом буде употребљиван за изборе. И сада се овде представљају као нека нова прича”, рекао је Додик и навео да ће информације о томе ускоро угледати свјетло дана.
Он је рекао да Шаровића у овом тренутку смјењују његови људи, јер је превише сервилан муслиманској политици.
“Он је, такође, особа коју сада чувају и прате агенције из Сарајева, а не из Српске”, каже Додик.
На прозивке опозиције да би Српска захтјевима за враћањем надлежности могла све да изгуби, Додик каже да се на том плану само може добити.
“Ми се боримо за оно што пише у Уставу, а разни опозициони конвертити су раније учинили све против српских националних интереса у БиХ и Српске, а у корист политичког Сарајева, непоштујући парламент Српске”, рекао је Додик.
Када је ријеч о опозиционом кандидату за предсједника Српске Јелени Тривић, Додик је рекао да СНСД има боље и сигурније кандидате који ће сигурно добити повјерење народа и за ту и функцију српског чана Предсједништва БиХ.
“Ту никакав кандидат опозиције не може ништа учинити, јер имамо сигурне побједнике и за предсједника Српске и српског члана Предсједништва БиХ. СНСД има организацију која жели Српску да учини стабилном и да се ријеши опозиције коју финансира нарко-картел и они који шверцују дрогу на овим просторима, а чега желимо да се ријешимо”, каже Додик. /крај/бој/да
Додик: План да наредна година буде година инвестиција
Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик оцијенио је вечерас да је перспектива Републике Српске веома добра и да је у плану да наредне године у Српску буде инвестирано више од двије милијарде КМ.
Додик је истакао да је план да наредна година буде година инвестиција, те да ће значајна средства бити уложена у инфраструктурне пројекте, као што је ауто-пут од Добоја до Модриче, изградња хидроцентрале “Бук-Бијела”, аеродрома у Требињу, те гасовода.
“У магистралне путеве планирамо да уложимо око 150 милиона КМ, а планирамо у свим градовима да уведемо нови систем газдовања и управљања отпадним водама”, рекао је Додик за РТРС.
Он је напоменуо да ће Република Српска учинити све да у наредној години побољша статус пензионера, те да се сада проучавају начини на које се то може учинити.
“Пензије су повећане ове, а биће и наредне године. У Бањалуци је посланички клуб владајуће коалиције предложио једнократну помоћ овој категорији становништва, а то ћемо учинити и у другим општинама гдје постоје буџетске могућности”, рекао је Додик.
Српски члан Предсједништва БиХ је истакао да је Српска ову годину са становишта економије успјешно завршила, те подсјетио да су повећане плате и пензије, да је покривеност увоза извозом 80 одсто, те да план да у наредном периоду буде 100 одсто.
Он је указао да је у овој години растао извоз у односу на увоз, што говори о томе да ће Република Српска, ако се задржи тај тренд, у једном тренутку имати идеално покриће 100 одсто, што је, како је истакао, могуће.
Додик је навео да је повећан апсолутни износ домаћег производа и да он данас прелази 12 милијарди КМ.
“Када узмете чињеницу да је наша заједница око милион људи у Републици Српској, имати домаћи производ шест милијарди евра, кад додате и дио сивог тржишта, за које се увијек цијени да је 15 до 20 одсто, то говори да се код нас одржала значајна активност”, рекао је Додик.
Он је навео да је задуженост Републике Српске мања него што је била раније, у вријеме када је садашња опозиција била на власти.
“Износ задужености апсолутно је већи, али је повећан и домаћи производ, што је довело до тога да је 51 одсто ниво задужености, имајући у виду укупан дуг, а 42 одсто је ако је то само јавни дуг”, рекао је Додик.
Додик је рекао да је у вези са задуженошћу важна само једна ствар - да ли се та задуженост користи за нове пројекте који ће сутра побољшати живот или то иде у потрошњу.
“Евидентно је да је наша највећа задуженост за инфраструктурне објекте, као што је Ауто-пут ж9. јануарж, као што су хидроцентрале, иновације у термоелектранама, изградња неких других објеката као што су болнице. Изградили смо готово све болничке капацитете широм Републике Српске, остало је још да у Требињу направимо нову болницу”, навео је Додик.
Говорећи о енергетици, Додик је нагласио да сви капацитети овог система у Републици Српској функционишу и да нема никаквих застоја.
“И даље одржавамо систем тако да становништво има најјефтинију струју у Европи. Имамо одређене захтјеве да се секторима који су највише страдали од пандемије, као што је хотелијерство и угоститељство, омогуће олакшице, те ћемо свакако размотрити и те приједлоге”, рекао је Додик.
Он је нагласио да данас Република Српска једина у региону има вишкове електричне енергије и да је Србији, која је у једно тренутку дошла у тешку ситуацију, испоручивала и по 200 мегавата на дневном нивоу.
Додик је навео да Република Српска око 35 одсто од укупне производње електричне енергије извози на екстерна тржишта, те да је то нешто што многима не одговара.
“Цијена струје у Федерацији БиХ за домаћинства је преко 45 одсто скупља него што је у Српској и зато имате ситуацију да готово 10 година дистрикт Брчко купује струју од нас, мада је обавеза по споразуму да једну годину то даје Српска, а друге Федерација”, рекао је Додик.
Одговарајући на оптужбе да ће приватизовати “Електропривреду Републике Српске”, Додик је рекао да је план власти да капацитет које Српска има задржи у њеном власништву, те да покуша да развија и остале капацитете у свим варијантама.
“Прије 10 година нисте могли ни да размишљате о инвестицијама, а сада је Српска изашла из периода када је поправљала, крпила, те може и да инвестира, о чему говоре важни пројекти које смо урадили”, рекао је Додик.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике