Додик: Геноцид и холокауст у јасеновачким логорима не смију бити заборављени

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Додик: Геноцид и холокауст у јасеновачким логорима не смију бити заборављени

Доња Градина - Предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је данас да је у јасеновачком систему хрватских концентрационих логора почињен геноцид и Холокауст над више 700.000 Срба, 80.000 Рома и 23.000 Јевреја што не смије бити заборављено и да је зато српска држава синоним за слободу српског народа.

"Тек 27 година обиљежавамо ово страшно страдање које се догодило прије више од 70 година у Другом свјетском рату. То говори да се хтјело сакрити страшно страдање Срба, Јевреја и Рома, међу којима је било и 20.000 дјеце", рекао је Додик на обиљежавања Дана сјећања на жртве усташког злочина - геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини. Он је истакао да су дјеца убијана на најмонструозније начине, односно да су жива стављана у вреће, које су завезане бацане у ријеку Саву.

"Зато не могу да заборавим и опростим усташком режиму за оно што су урадили нашем народу", поручио је Додик.

Он је напоменуо да задатак српског народа мора бити очување сјећања на страдале у јасеновачком систему логора.

Додик сматра важним то што Република Српска и Србија заједно обиљежавају Дан сјећања на страдање јасеновачких жртава, напомињући да је од изузетног значаја што ће у Доњој Градини бити велики меморијални комплекс да би сјећање на невино страдале било сачувано.

Он је упитао како је могуће да је неко пресуђен на смрт чим је рођен, зашто су имали монструозне начине убијања, зашто су људи спаљивани.

"Након свега овдје нам говоре о броју жртава који ревизионисти желе битно умањити. То раде потомци оних чији је поздрав био жЗа дом спремниж и који желе поново оживјети. Међутим, носи ме чињеница да то нису и неће успјети да ураде", категоричан је Додик.

Он је подсјетио да је пројекат Независне Државе Хрватске /НДХ/ био да побију један народ.

"Када би се о овоме писала истина, онда би за то морали да имамо књигу од 700.000 страница. Оно што су чинили фашисти, усташе у 20. вијеку се зове геноцид и Холокауст који значи спржити све", рекао је Додик.

Он каже да правда ипак постоји будући да је Доња Градина остала у Републици Српској, јер у супротном српски народ не би био у прилици да се сјећа својих жртава.

"Доња Градина мора бити мјесто мира и окупљања. Нико од нас не жели сукоб и освете не треба да буде. Монструозна творевина НДХ није била независна, ни држава, а по значајном обиму убијања Хрвата можда није била ни хрватска. Једноставно била је злочиначка", навео је Додик.

Он је поновио да је српски народ на простору Доње Градине, али и у осталим дијеловима бивше Југославије, као што је Срб у Хрватској, дигао устанак против фашизма.

"Морам да поручим да је српски народ данас организован у свој Републици Српској и загледан у Србију и њену жељу да буде јака. Српска и Србија желе да живе у миру, али они који са нама живе морају да знају да је минимум за који је наш народ спреман Република Српска и да нисмо спремни да изгубимо наше право на аутономију и одлучивање, на уставна права која имамо у оквиру БиХ и која су нам безочно одузимали ранији високи представници уз подршку неких важних земаља тјерајући нас у земљу за коју они мисле да је мјера за нас не питајући нас да ли то желимо", рекао је Додик.

Зато, додао је Додик, мир подрзумјева спровођење Дејтонског споразума и Устава БиХ и Српска ништа не тражи осим уставних и гарантованих дејтонских права.

"Не желимо да будемо оспоравани, а они који су олако сатанизовали Србе овдје морају да дођу и науче нешто и виде наше страхове. Прошли вијек је за нас вијек страдања који је завршио егзодусом Срба из Хрватске и из Федерације БиХ. Нисмо босански Срби, нити било који други и признајте нам права као што ми радимо другима. Зато живјеле Република Српска и Србија и сјећање на све страдале", закључио је Додик.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.