До 10. октобра постићи договор

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: До 10. октобра постићи договор

Сарајево - Сједињене Државе наглашавају потребу да се политички лидери у БиХ придржавају обавеза које су преузели 1. октобра у Бриселу да ће до 10. октобра постићи договор о провођењу одлуке “Сејдић и Финци”, што је кључни услов за почетак примјене Споразум о стабилизацији и придруживању БиХ са ЕУ.

Отправник послова Амбасаде САД у БиХ Николас Хил поручио је да БиХ има и обавезу да до 10. октобра постигне договор о успостављању ефикасног механизма координације, да би о питањима која се односе на ЕУ могла да говори једним гласом.

Хил је истакао да је хитно потребно да политички лидери дјелују сада, и то након четири године разочаравајућег тапкања у мјесту, да би осигурали да БиХ остане на путу ка ЕУ, саопштено је из Амбасаде САД у БиХ.

Лидери политичких странака из БиХ су у уторак, 1. октобра, у Бриселу потписали принципе за провођење одлуке “Сејдић и Финци”, у којима се наводи да ће чланови Предсједништва БиХ бити бирани директно - један члан из Републике Српске, а два из Федерације БиХ.

Учесници састанка добили су од званичника ЕУ 10 дана за постизање коначног договора.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.