Фото: Дијалог Београда и Приштине сутра, Брисел вјерује у повољан исход
БРИСЕЛ, БЕОГРАД - Дијалог Београда и Приштине одложен је за сутра јер се делегација Приштине није појавила у Бриселу.
Дипломатски извори наводе да је до одлагања дошло из техничких разлога, јер је лет којим је шефица приштинског тима Едита Тахири требало из Беча да допутује у Брисел отказан, преноси Танјуг.
Упркос одлагању данашње рунде дијалога у Бриселу чврсто вјерују да ће крајњи исход бити повољан за Србију и цио регион, а званичници и аналитичари подсјећају да је ријеч о рунди која је одлучујућа по питању одлуке о статусу кандидата за ЕУ за Србију.
Постизање споразума о регионалном представљању и спровођење споразума о прелазима - о којима би тимови које предводе Борислав Стефановић и Едита Тахири требало да разговарају - кључни су услови које је Европски савет задао 9. децембра прошле године да би Србија добила статус кандидата.
Трећи услов - сарадња са Еулексом у смислу омогућавања пуне слободе кретања - такође није испуњен, али у Комисији сматрају да “има простора” да се до 28. фебруара, када ће Министарски савет ЕУ саопштити своје мишљење, учине кораци у том правцу.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.