Фото: Човић и Тихић најавили коалицију
МОСТAР - Предсједник ХДЗ-а БиХ Драган Човић и предсједник СДA Сулејман Тихић изјавили су послије јучерашњег састанка у Мостару да су постигли висок степен сагласности о кључним темама и најавили коалицију двије странке, јавиле су агенције.
Делегације ХДЗ-а БиХ и СДA, предвођене њиховим предсједницима, разговарале су о примјени изборних резултата, могућој коалицији, уставној реформи, те отклањању препрека за рад влада на свим нивоима у техничком мандату.
- Постигли смо добар ниво усаглашености ставова и када је ријеч о односима двију странака и виђењу будућности БиХ - рекао је Човић.
Тихић се заложио са коалицију коју би чинили СНСД, СДП БиХ, ХДЗ БиХ и СДA.
- Та коалиција ће у новим околностима укључити српски блок који су створили СНСД и СДС, а још треба сачекати и видјети да ли ће бити створен и хрватски блок. Рекао сам господину Човићу да треба сјести и разговарати са СДП-ом, односно господином Лагумџијом, јер се без те странке не може формирати власт. Ми видимо будућу власт на свим нивоима са СДП-ом као нашим партнером, са којим смо у доброј мјери постигли договор - казао је Тихић.
Говорећи о формирању хрватског блока Човић је рекао да се интензивно разговара са свим хрватским странкама о стварању свехрватске коалиције и да се за десетак дана може очекивати објављивање детаља и резултата тих разговора.
Човић и Тихић су поновили да су и даље привржени уређењу БиХ са четири територијалне јединице као што је предвиђено Прудским споразумом.
Тихић је рекао да је свјестан да су СНСД и СДС изричити у ставу да "априлски пакет", Прудски споразум и "бутмирски процес" не могу бити основа за преговоре о уставним промјенама и да те проблеме треба рјешавати.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.