Фото: Агенције
| Илустрација
САРАЈЕВО - Централна изборна комисија (ЦИК) БиХ огласила се о могућим изазовима спровођења општих избора 4. октобра са новим технологијама, истичући да су узете у обзир предности нових технологија, али и потенцијални ризици.
Из ЦИК-а су потврдили да ће ови избори бити сложенији са становишта броја гласачких листића које ће бирачи добити.
У одговору на питања Срне, из ЦИК-а БиХ навели су да циљ примјене технологије није да додатно закомпликује гласање, него да се олакша и убрза обрада резултата, смањи могућност људске грешке, повећа транспарентност и унаприједи интегритет изборног процеса.
Подсјетили су на пилот-пројекат спроведен током локалних избора 2024. године и изнијели конкретне бројке.
- На 143 бирачка мјеста на којима су скенери кориштени, просјечно вријеме гласања било је између 40 и 44,9 секунди, укључујући и највећи гласачки листић кориштен на локалним изборима 2024. године - навели су из ЦИК-а БиХ.
Истовремено, додали су, 140 бирачких мјеста затворено је на вријеме, што је један од показатеља да примјена скенера није довела до претјераних гужви или знатног продужења процеса гласања.
Утврђено је, кажу, да је 143 од 145 оптичких скенера функционисало, док су само два изостала из употребе.
- Будући да је на три скенера била потребна интервенција техничке подршке због замјене меморије, препоручена је доступност резервних меморијских картица на бирачким мјестима - навели су.
Истовремено, додају, 98 одсто резултата у пилот-пројекту електронски је пренесено, а преостала два одсто ручно због оптерећења сигурне интернет мреже непосредно након затварања бирачких мјеста.
Сматрају важном и чињеницу да су електронски пренесени резултати остали непромијењени и континуирано доступни јавности, за разлику од ручно утврђених који су се у појединим случајевима мијењали током накнадног процеса.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.