Фото: Будимир на свом радном мјесту, Тужилаштво БиХ поново ће затражити притвор
Сарајево - Предсједник ФБиХ, Живко Будимир који је у петак увече, након једномјесечног притвора, пуштен из затвора, стигао је у свој кабинет у Сарајеву, јавља РТРС.
Тужилаштво БиХ примило је одлуку Суда БиХ о укидању притвора предсједнику Федерације БиХ Живку Будимиру и у наредна три дана уложиће жалбу и затражити поновно одређивање притвора, потврђено је у Тужилаштву БиХ.
- Тужилаштво БиХ наставља истрагу у овом предмету у правцу подизања оптужнице, која ће бити подигнута ускоро - рекао је портпарол Тужилаштва Борис Грубешић.
Из Тужилаштва напомињу да ће наставити рад у борби против корупције, у којем нема недодирљивих особа.
Будимира су данас испред зграде Предсједништва БиХ дочекали чланови његовог кабинета, странке те федерални министри Јерко Иванковић Лијановић и Салмир Каплан.
У краткој изјави Будимир је казао да се нада да ће наставити нормално обављање функције предсједника те да ће потписати Закон о пријевременом повољнијем пензионисању бораца, а затим је најавио да ће идуће седмице узети неколико дана годишњег одмора како би провео вријеме с породицом.
Раније је саопштено да се долазак предсједника ФБиХ очекује у пријеподневним часовима, речено је у кабинету предсједника ФБиХ.
- Очекујемо да предсједник, највјероватније личним аутомобилом, дође до 10.30 часова - речено је у кабинету предсједника Федерације БиХ.
Предсједник ФБиХ Живко Будимир јутрос је дошао у свој кабинет у Мостару, преноси РТРС.
Будимир је најавио раније да ће наставити да обавља ову функцију и након што је изашао из притвора, упркос ставовима неких политичких партија које од њега очекују да поднесе оставку.
- Још постоји одређени технички проблем око мог доласка на посао, али ја ћу то већ ријешити и то неће представљати проблем. Намјеравам, такође, да ријешим оно што се сматра препреком за остваривање нове транше Међународног монетарног фонда - рекао је Будимир.
Ад хок комисија федералног Представничког дома, која утврђује чињенице у вези са уставном одредбом о недостојности предсједника Федерације да обавља дужност, очекује да ће у сриједу саслушати Будимира лично, мада је раније најављивано да ће питања упутити посредством његовог адвоката Рагиба Хаџића.
Будимирова одбрана очекује да се и Уставни суд изјасни о надлежности Суда БиХ и вјеродостојности доказа.
Уз жалбу на одлуку Суда БиХ о укидању притвора, Тужилаштво БиХ наставља истрагу и најављује скоро подизање оптужнице. Коначан исход се не може наслутити, а агонија у ФБиХ се наставља.
Судећи према ријечима Будимировог адвоката, могуће је да ће предсједник Федерације након што се из притвора вратио на посао бар ставити потпис на закон о повољнијем пријевременом пензионисању бораца у Федерацији, што кључна је тачка за наставак аранжмана са ММФ-ом.
Тужилаштво БиХ најавило је да ће, након што прими одлуку Суда БиХ о укидању притвора предсједнику ФБиХ Живку Будимиру, уложити жалбу.
Будимир је 24. маја пуштен из мостарског затвора, гдје је био у притвору скоро мјесец дана.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.