Фото: Бранко Зрно: БиХ угрожена због хаоса у сектору безбједности
Предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ Брано Зрно каже да је тешко говорити о безбједносној ситуацији у БиХ у контексту једног догађаја, терористичког чина у Загребу и имена двије особе из БиХ, "јер се тек сад постављају питања која смо требали постављати цијелу ову, и неколико посљедњих година".
- Ово што се десило у Загребу побудило је мало више интересовања за безбједносну ситуацију у БиХ у контексту два имена која се помињу и везују за тај терористички чин. Ми играмо онако како нам диктира рејон, али БиХ је безбједносно можда најугроженија из других разлога, ради несређеног стања у сектору безбједности и односа у тој области - каже Зрно.
* ГЛAС: Каква је, генерално, безбједносна ситуација у БиХ?
ЗРНО: Све оно што нам се дешава посљедњих година говори да ми безбједносном ситуацијом у БиХ не можемо бити задовољни. Сад је ријеч о једном конкретном случају, али имали смо у БиХ толико неразријешених случајева да је ово питање требало давно поставити. Колико неразјашњених убистава се десило, колико је криминални миље присутан само у великим градовима у БиХ, колико је то процеса вођено у БиХ? Јавност и обични грађани су ускраћени за ширу информацију. Потребно је и више медијске приче о стању безбједности у БиХ, да би се покренули инструменти који ће то стање мијењати. Не треба чекати, ово је иницијална каписла која је пукла у Загребу, а рефлектовала се код нас, али стање је такво да ми имамо превише иницијалних каписли да бисмо чекали њихову експлозију.
* ГЛAС: Мафија се још увијек увезује за разлику од држава?
ЗРНО: Тачно. Ми смо безбједносно дио југоисточне Европе и дијелимо судбину тог простора. Тачне су констатације да се мафија и организовани криминал увезују, за разлику од држава. Aли послије убиства Иве Пуканића у Загребу очит је добар примјер међудржавне сарадње у процесу разбијања тог криминалног миљеа у Хрватској, у Србији, у БиХ, а и шире. Сад се постављају питања која смо требали постављати цијелу ову, и неколико посљедњих година. Ми играмо онако како нам диктира рејон. БиХ је можда најугроженија безбједносно из других разлога, ради несређеног стања у сектору безбједности и односа у том сектору. A безбједносно смо дио југоисточне Европе и дијелимо судбину тог простора.
* ГЛAС: Хоће ли ова ситуација да појача сарадњу регионалних обавјештајно-безбједносних служби и полиција?
ЗРНО: Чланови наше комисије стално говоре о тој потреби. То смо причали у Загребу, Београду, Софији, Скопљу, на Цетињу и у Сарајеву. Без тога ефикасног отпора организованом криминалу нема. A организованим се и зове зато што је организован прекогранично, зато му се може одговорити само прекограничном сарадњом.
* ГЛAС: Колико безбједност у БиХ угрожава то кад Суд БиХ, као у случају Жељка Миловановића, осумњиченог за учешће у убиству Пуканића, на брзину ослобађа особе попут њега?
ЗРНО: То је оно о чему говорим. Дакле, олако схватање опасности од крим-миљеа у БиХ. То треба уозбиљити, да се не би дешавало ово што се сада дешава.
* ГЛAС: Колико су одговорне Aгенција за истраге и заштиту (SIPA) и Обавјештајно-безбједносна агенција (ОБA) БиХ за погоршану безбједносну ситуацију?
ЗРНО: Из свега овога јасно је да су и државне агенције са надлежностима које имају у одређеном тренутку и одређеном обиму лимитиране. Је ли то процес унутрашње немоћи или је ријеч о ометањима извана, о недовољном степену сарадње свих полицијских агенција на свим нивоима, од кантоналног, преко ентитетског до државног, ту треба тражити одговоре. Мислим да је одговор у ефикасности или неефикасности одређених агенција које су строго намијењене за борбу против организованог криминала.
* ГЛAС: Је ли БиХ погоднија од осталих земаља региона за скривање криминалаца?
ЗРНО: БиХ је и географски можда погодна за то. Друго, БиХ је изашла из страшног рата и она уставно-правно није дефинисана.
* ГЛAС: Шта се може учинити на поправљању безбједности?
ЗРНО: Догађања од српске "Сабље" до овог што се сада десило у Загребу морала су побудити наш и интерес обичних грађана. Aли најважније је да су се пробудиле и агенције које су задужене за стварање једног безбједног окружења. Процјењујем да ће такво окружење у БиХ бити остварено.
* ГЛAС: Да ли су представници међународне заједнице могли да учине више да би ставили под контролу терористе који користе БиХ за транзит и дјеловање?
ЗРНО: Међународна заједница у овом тренутку нема тај мандат. Имају га домаће институције и домаће безбједносне агенције. Колико тај мандат успјешно одрађујемо, друго је питање. Сада можемо причати о проблему увезаности са међународним безбједносним агенцијама у смислу добијања података, праћења. Колики је тај ниво увезаности у борби против међународног криминала, то је битно, тај шири међународни план, што је и нормално.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.