Босић позвао предсједника Српске да распише изборе

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Босић позвао предсједника Српске да распише изборе

Сарајево- Предсједник СДС-а Младен Босић позвао је данас предсједника Републике Српске Милорада Додика да распише изборе на свим нивоима у Републици Српској, а у колико је то могуће и на нивоу БиХ.

Он је изразио увјерење да ће Додик још једном размотрити ту одлуку и да би, како каже, Република Српска, послије тога, имала много стабилнију ситуацију која је свима у интересу.

"Проблем са изборима на нивоу БиХ је тај што је то уставна категорија и што ће, вјероватно, требати дуго времена да се промијени Устав да би се омогућили избори на нивоу БиХ у ванредним ситуацијама", рекао је Босић на конференцији за новинаре у Сарајеву.

Лидер СДС-а је истакао да Савез за промјене нема ништа против да подржи, чак и предложи одредбе које ће то омогућити, али да за то треба година дана.

Да би избори били фер, каже Босић, било би логично да се, као и у осталим демократским земљама, формира прелазна влада само за изборе која ће обезбиједити да се државна средства не троше у предизборне сврхе.

"Демократски излаз из ове кризе је дати грађанима могућност да се опредијеле о будућности Републике Српске и политике која се тренутно води. Постоје демократски начини борбе, али и недемократски, а ми то не желимо", рекао је Босић коментаришући захтјев Савеза за промјене за расписивање ванредних избора.

Он је одбацио тврдње да референдум о Суду и Тужилаштву БиХ не може да буде спроведен зато што СДС, односно локалне власти гдје су на власти чланице Савеза за промјене неће провести референдум.

"Сви наши начелници, све наше локалне власти ће у потпуности провести закон и референдум и Додик нема потребу да тражи изговор позивајући се на наше начелнике и нашу опструкцију", тврди Босић.

Он је позвао предсједника Српске да изврши законску обавезу и одлуку Народне скупштине и да спроведе референдум.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.