Бивши припадници ОС БиХ немају мјесто у пензијском систему РС

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Бивши припадници ОС БиХ немају мјесто у пензијском систему РС

Бијељина/Сарајево - Директор Фонда пензијско-инвалиског осигурања Републике Српске Младен Милић рекао је да представници Оружаних снага којима је престао уговор о раду не могу бити укључени у пензијски систем РС јер нису, ни демобилисани, ни пензионисани, јавиле су агенције.

- Наш став је да нема укључења тих припадника Оружаних снага БиХ у наш систем. Престао им је уговор о раду, нису ни демобилисани, ни пензионисани. Ово је став и Федералног завода ПИО/МИО. Министарство за питање бораца ФБиХ сматра да је потпуно погрешно и врло опасно увођење ових осигурника у пензијски систем и једног и другог ентитета - рекао је Милић.

Он вјерује да су ставови Федералног завода ПИО/МИО, Фонда ПИО РС, као и оба ресорна министарства искристалисани и у потпуности изједначени.

- Стојимо на истом становишту тако да ћемо на сљедећем састанку, који ће највјероватније бити одржан у сриједу, изаћи са писаним захтјевом и тражати да се досадашњи закон повуче из примјене, те да се ријеши на начин на који је и предложено, а то је да се они не уводе у пензијски систем ниједног ентитета јер је то противно законима и једног и другог пензијског система - рекао је Милић.

Помоћник директора Фонда ПИО Републике Српске Брано Симанић рекао је да је Фонд до 6. априла примио 14.278 или око 40 одсто укупног броја рјешења која је Фонд донио по основу поновно одређиваних пензија у фебруару.

- Примљено је и 236 жалби у којима су корисници указивали да нису у обзир узете све чињенице, посебно оне које говоре о узрочно-посљедичној вези њиховог рањавања или болести са њиховим учешћем у оружаним сукобима у БиХ у периоду од 1992. до 1995. година - рекао је Симанић.

Он је додао да је истог дана свих 236 жалби узето у обзир и ријешено, уз сагледавање свих чињеница, на задовољство корсиника.

- Од осталих жалби до данас је, укључујући и ових 236, ријешено око 1.200 жалби - рекао је Симанић.

Замјеник директора Фонда ПИО Републике Српске Родољуб Радић истакао је да је у акцији “Стоп лажним пензијама - до пензије поштено”, која је почела 30. децембра прошле године, до данас стигло 2.080 пријава.

Сутра се очекују конкретни приједлози рјешења

Бивши припадници Оружаних снага БиХ који имају право на пријевремено пензионисање очекују у току сутрашњег дана конкретне приједлоге за рјешавање свог проблема, рекао је један од представника бивших војника Сенад Хубјер.

Хубјер је рекао да би сутра требало да буде одржана сједница радне групе за припрему измјена и допуна Закона о служби у Оружаним снагама БиХ, на чијем челу се налази министар одбране БиХ Мухамед Ибрахимовић.

- Очекује се да ће бити озваничен приједлог ФБиХ да се припадницима Оружаних снага, који имају право на пријевремено пензионисање, коефицијент смањи са 1,73 на 1,48, што би било смањење пензије за око 20 одсто - прецизирао је Хубјер.

Према његовим ријечима, министар одбране БиХ сутра би требало да обједини приједлоге ентитета и да их у облику измјена и допуна Закона о служби у Оружаним снагама БиХ достави Савјету министара како би се у разматрали у пакету са нацртом буџета БиХ за 2012. годину.

- Ако не будемо задовољни измјенама и допунама, највјероватније ћемо позвати невладине организације и борачка удружења на заједнички протест испред зграда институција БиХ у Сарајеву - најавио је Хубјер.

Он је додао да су синоћ имали интервенцију хитне службе због упале плућа једног њиховог припадника који ће највјероватније данас послијеподне бити упућен у Горажде, пошто је из Босанскоподрињског кантона.

 Бивши припадници Оружаних снага БиХ 21. дан штрајкују испред зграде институција БиХ у Сарајеву, истрајни у остваривању својих права.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.