Фото: БиХ због исламиста под будним оком САД
Вашингтон, Бањалука - Утицај и дјеловање исламистичких организација, као и Ирана главни су разлози појачаног надзора БиХ од стране САД, сматра стручњак за обавјештајно-безбједносне послове Предраг Ћеранић.
- Интерес САД за Балкан, посебно за БиХ, није смањен, јер је ово простор на којем се одмјеравају снаге глобалних и регионалних политичких играча. САД вјероватно под лупом држе политички, економски и војни сегмент - рекао је Ћеранић.
Британски "Гардијан" дошао је у посјед мапе надзора земаља широм свијета у којима Национална агенција за безбједност САД прикупља информације о свим врстама података који се достављају обавјештајним агенцијама, од електронске поште, телефонских позива, до размјене порука на друштвеним мрежама "Фејсбук", "Твитер" и другима.
Према тим документима, Национална агенција за безбједност САД означила је БиХ зеленом бојом на свјетској мапи земаља које шпијунира, што значи већи степен пресретања позива и информација. Зеленом бојом означене су и Црна Гора и Хрватска. Обавјештајне агенције добијају телефонске бројеве, дужину трајања позива, јединствени серијски број мобилног телефона и потенцијалну локацију учесника у разговору, те на тај начин надзиру потенцијално опасне, те њима занимљиве особе.
Ћеранић каже да САД, као глобална сила, свој интерес виде у многим тачкама на планети, те да желе да имају квалитетне провјерене информације, не само од људи са терена, него и кроз техничке могућности.
Ћеранић додаје да се с повећањем продора руског капитала, подразумијева и повећање руског политичког утицаја, па је и с те стране Балкан интересантан за САД.
Зоран Драгишић са Факултета за безбједност у Београду каже да Балкан јесте важан за САД, али не колико се мисли.
- Још постоје те приче, да ујутро сваки Американац кад се пробуди размишља о томе шта се дешава на Балкану и какви су односи у БиХ, Србији... То није ни изблиза тачно. Обавјештајне активности су веома компликоване. Оне се одвијају на више разних нивоа и сектора. Прати се све, од политике, економије, па до војних активности. Кад је у питању криминал и тероризам, ту се свакако прате организације, а не подручја - казао је Драгишић за Анадолију.
Национална агенција за безбједност САД пресрела је само у току марта око 97 билиона дигиталних података, а бивши радник CIA Едвард Сноуден тврди да је медијима доставио податке о интернет шпијунирању које спроводи америчка влада.
Америчка агенција је Србију, једину на мапи свијета, означила црном бојом, што значи да је најмање шпијунирана и с минималним бројем пресретаних информација. Косово је приказано одвојено од Србије и обиљежено наранџастом бојом, што је у рангу са Индијом, Кином и Египтом, из којих су САД пресреле највише информација.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике